Koniec Superligi?! Angielskie kluby wycofały się z projektu

Piłka nożna
Koniec Superligi?! Angielskie kluby wycofały się z projektu
fot. PAP
Kibice od początku byli przeciwni Superlidze.

Superliga, która miał zrewolucjonizować świat futbolu, upada. Spośród dwunastu klubów-założycieli wycofały się wszystkie z Anglii. Jak poinformował znany dziennikarz Fabrizio Romano, cały projekt został zawieszony.

Wygląda na to, że zapowiadana rewolucja, nie dojdzie do skutku. Superliga, która od początku budziła kontrowersje, znalazła się w bardzo trudnej sytuacji po odejściu angielskich klubów. Jej twórcy nie składają mimo tego broni.

 

ZOBACZ TAKŻE: Chciał Superligi, teraz podał się do dymisji

 

- Projekt jest kontynuowany i ma sto procent szans na sukces, pomimo wycofania się sześciu klubów angielskiej Premier League - stwierdził prezydent Juventusu Turyn Andrea Agnelli.

 

"Pomimo zapowiadanego odejścia angielskich klubów, zmuszonych do podjęcia takich decyzji pod presją, jesteśmy przekonani, że nasza propozycja jest w pełni zgodna z europejskim prawem i regulacjami" - napisano w oświadczeniu Superligi.

 

"Ponownie rozważymy najbardziej odpowiednie kroki w celu przekształcenia projektu, zawsze mając na uwadze nasze cele, polegające na oferowaniu kibicom jak najlepszych wrażeń przy jednoczesnym zwiększaniu płatności solidarnościowych dla całej społeczności piłkarskiej" - dodano.

 

W Superlidze pozostały FC Barcelona, AC Milan, Real Madryt i Juventus Turyn, ponieważ dzień później wycofały się Atletico Madryt i Inter Mediolan. Według Fabrizio Romano, Superliga została już oficjalnie zawieszona. Podobną informację można wywnioskować z tweeta nowego wiceprezydenta UEFA Zbigniewa Bońka.

 

Czym miała być Superliga?

W niedzielę dwanaście czołowych klubów Starego Kontynentu: Manchester City, Chelsea FC, Manchester United, Liverpool FC, Arsenal FC i Tottenham Hotspur z Anglii, hiszpańskie Real Madryt, Barcelona i Atletico Madryt oraz Juventus Turyn, AC Milan i Inter Mediolan z Włoch zdecydowało się utworzyć zamknięte rozgrywki, w których docelowo miało wziąć udział 20 zespołów.

 

Superliga miała stanowić nowe otwarcie w europejskim futbolu. Rozgrywki miały zrzeszać najlepsze kluby na Starym Kontynencie, nie dopuszczając do zmagań mniejszych i biedniejszych przeciwników.

 

Taki pomysł nie spotkał się z pozytywną reakcją innych klubów, kibiców czy federacji, na czele z UEFA, która zagroziła, że zablokuje możliwość udziału w rozgrywkach krajowych oraz reprezentacyjnych wszystkim zawodnikom grających w Superlidze. Dodatkowo presja kibiców i polityków sprawiła, że poszczególne kluby zaczęły wycofywać się z idei rywalizacji w nowych zmaganiach.

MC, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie