Wymowny apel Katarzyny Skorupy. "Przestańcie deprecjonować i porównywać!"

Siatkówka
Wymowny apel Katarzyny Skorupy. "Przestańcie deprecjonować i porównywać!"
fot. Cyfrasport
Katarzyna Skorupa jest jedną z najbardziej utytułowanych siatkarek w Polsce.

Katarzyna Skorupa już nie raz wypowiadała się w mediach na ważne tematy społeczne. Tym razem światowej klasy rozgrywająca zaapelowała o równe traktowanie kobiet i mężczyzn, a także poruszyła kwestie postrzegania najlepszych graczy globu czy indywidualności na boisku.

Skorupa swój apel zamieściła w mediach społecznościowych. "Do wszystkich zainteresowanych. Przestańcie deprecjonować pracę wykonywaną przez graczy, którzy nie zdobywają punktów. To po pierwsze, nie ma najlepszego gracza meczu, nie ma najlepszego gracza na świecie, nie ma najlepszego gracza na danej pozycji. Istnieje tylko jeden z najlepszych graczy. Każdy ma swoje własne cechy i nie oznacza to, że jeden jest lepszy od drugiego. To jest siatkówka, nie możesz grać bez pozostałych. Nie możesz przebiec z piłką przez całe boisko i zdobyć gola. Jesteś zależny od innych, a inni są zależni od ciebie" - czytamy na profilu utytułowanej siatkarki.

 

ZOBACZ TAKŻE: Skorupa przedłużyła kontrakt z E.Leclerc Moya Radomką Radom

 

"Nagrody w siatkówce nie mają znaczenia, mają na celu jedynie uatrakcyjnić tę dyscyplinę. Po drugie, przestańcie porównywać kobiety do mężczyzn! "To było całkiem niezła męska siatkówka ", ale kobieca siatkówka już nie. To nie jest komplement! Umniejsza to cały wysiłek i umiejętności siatkarek, które są kobietami. TAK, biologicznie nie jesteśmy tak silni, jak mężczyźni, bez wątpienia, ale nasze umiejętności nie są mniejsze. Nie zachowujcie się tak, jakby "coś MĘSKIEGO" było najlepszym sposobem wykonania. Nie będziecie kwestionować UMIEJĘTNOŚCI dobrego boksera wagi piórkowej, porównując go do dobrego boksera wagi ciężkiej, prawda? UMIEJĘTNOŚCI są takie same... po prostu waga jest inna..." - zakończyła.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Katarzyna Skorupa (@kasiaskorupa8)

 

Pod wpisem posypały się komentarze siatkarek TAURON Ligi i nie tylko. Poparcie wyrazili m.in. Martyna Grajber, Jelena Blagojević, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Roberta Ratzke czy Lucas Lóh.

 

Miniony sezon 2020/21 był dla Skorupy pierwszym od dekady w polskiej ekstraklasie. Kreatorka gry od razu zyskała sympatię wszystkich i była podstawowym filarem Radomki. W przyszłym sezonie również będzie występować w barwach radomskiej ekipy.

 

Skorupa jest jedną z najbardziej utytułowanych polskich siatkarek. Na arenie krajowej zdobyła mistrzostwo Polski w 2010 roku, trzy srebrne (2007, 2008 i 2009) oraz dwa brązowe medale mistrzostw Polski (2005, 2011), Superpuchar Polski (2010) oraz trzy Puchary Polski (2006, 2008, 2009). Indywidualnie została wybrana MVP i najlepszą rozgrywającą Pucharu Polski w latach 2008, 2009 i 2011.

 

Występowała także w reprezentacji Polski, wraz z którą w 2008 roku wywalczyła awans na igrzyska olimpijskie w Pekinie. W biało-czerwonej koszulce rozegrała 150 spotkań. W reprezentacji Polski pełniła także rolę kapitan zespołu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Janiuk zostaje, Szczygłowska odchodzi z BKS Bostik Bielsko-Biała

 

Od rozgrywek 2011/12 rozpoczęła międzynarodową karierę. Grała we Włoszech, Azerbejdżanie i Turcji. Z azerskim klubem Rabita Baku dwa lata z rzędu (2013, 2014) zdobyła mistrzostwo Azerbejdżanu, a w meczu finałowym została wybrana najlepszą rozgrywającą mistrzostw. Grając w Turcji, Katarzyna Skorupa zdobyła Superpuchar oraz wicemistrzostwo tego kraju.

 

We Włoszech występowała w klubach z Urbino, Casalmaggiore, Conegliano, Novary i Monza. Pierwszym jej sukcesem w Italii było mistrzostwo rozgrywek ligowych Serie A w 2015 roku. Rok później na półce znalazł się również Superpuchar Włoch, a w kolejnych latach drugie takie trofeum oraz dwa Puchary i srebrny medal Mistrzostw Włoch. Doświadczona rozgrywająca ma w swoim dorobku również dwa srebra (2013, 2017) oraz dwa brązowe krążki Ligi Mistrzyń (2014, 2016).

NP, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.