EBL: Koszykarze Czarnych Słupsk wywalczyli awans

Koszykarze Grupy Sierleccy-Czarni Słupsk awansowali do ekstraklasy. W sobotę w piątym decydującym meczu finału play off 1. ligi podopieczni trenera Mantasa Cesnauskisa pokonali u siebie Górnika Trans.eu Wałbrzych 83:59. Poprzednio w elicie grali w sezonie 2017/2018.

Rywalizacja w finale play off pierwszej ligi była bardzo zacięta, a do wyłonienia triumfatora trzeba było rozegrać komplet pięciu spotkań. Dwie pierwsze potyczki odbyły się w Słupsku – na inaugurację tej serii goście zwyciężyli 79:67, jednak w drugiej konfrontacji zdecydowanie lepsi okazali się miejscowi 105:44.

Z kolei w Wałbrzychu najpierw wygrali gospodarze 77:74, ale po sukcesie 76:52 słupszczanie doprowadzili do remisu 2-2. W piątym decydującym meczu koszykarze Czarnych pokonali we własnej hali Górnika 83:59 i zagrają w przyszłym sezonie w ekstraklasie.

Największy udział w sobotnim sukcesie miał zdobywca 20 punktów Jakub Musiał. W 24. minucie przyjezdni prowadzili 47:40, jednak na zakończenie trzeciej kwarty było już 57:50 dla słupszczan. W kluczowym momencie niespełna 23-letni rozgrywający zdobył dziewięć z 17 punktów swojego zespołu.

Musiał rzucił także pierwsze punkty w ostatniej odsłonie, w której dominacja gospodarzy nie podlegała dyskusji. Podopieczni trenera Cesnauskisa wygrali ten fragment 26:9 i mogli świętować awans do ekstraklasy.

W sumie w finałowych spotkaniach najwięcej punktów dla słupskiej drużyny zdobyli Dawid Słupiński (81), Piotr Śmigielski (63), Adrian Kordalski (52), Musiał (51) oraz Hubert Pabian (47).

Pod koniec stycznia 2018 roku z powodu kłopotów finansowych Czarni wycofali się z rozgrywek ekstraklasy, w której występowali nieprzerwanie od 1999 roku i cztery razy, w latach 2006, 2011, 2015 i 2016, wywalczyli brązowe medale. W elicie słupszczanie zastąpią zdegradowaną Polpharmę Starogard Gdański.

Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk – Górnik Trans.eu Wałbrzych 83:59 (22:17, 13:22, 22:11, 26:9)