MŚ 2022: FIVB potwierdza! Rosja zorganizuje mundial siatkarzy

Siatkówka
MŚ 2022: FIVB potwierdza! Rosja zorganizuje mundial siatkarzy
fot. PAP
Polacy będą w Rosji bronić tytułu z 2018 roku

FIVB oficjalnie poinformowała, że Rosja pozostanie organizatorem MŚ 2022 siatkarzy. Wcześniej Światowa Agencja Antydopingowa WADA podkreśliła, że przeniesienie turnieju do innego kraju byłoby praktycznie niemożliwe. Przypomnijmy, że zgodnie z orzeczeniem CAS, Rosjanie przez dwa lata nie mogą teoretycznie organizować imprez międzynarodowych.

Prawo do organizacji MŚ 2022 zostały przyznane Rosji w listopadzie 2018 roku. Ponad dwa lata później - 17 grudnia 2020 roku - Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) wydał jednak orzeczenie, zgodnie z którym Rosjanie przez najbliższe dwa lata nie będą mogli organizować ważnych imprez międzynarodowych.

 

Zobacz także: Andrea Anastasi: Mam radę dla polskich kibiców, aby stonować nastroje przed igrzyskami

 

Mistrzostwa świata siatkarzy 2022 miały być zdecydowanie najważniejszą imprezą zaplanowaną w okresie 17 grudnia 2020 do 16 grudnia 2022 roku na terenie Federacji Rosyjskiej. Sankcje zostały nałożone na Rosję przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) za permanentne łamanie przepisów antydopingowych i utrzymane przez CAS.

 

Ta sama WADA uznała jednak w czerwcu 2021 roku, że odebranie imprezy Rosji lub przeniesienie jej do innego kraju byłoby prawnie, jak i praktycznie niemożliwe.

 

"FIVB z zadowoleniem przyjęła opinię WADA, że praktycznie niemożliwe jest odebranie Rosji mistrzostw świata w piłce siatkowej 2022, zważywszy na to, jak daleko zaawansowane są przygotowania do tej ogromnej imprezy, odbywającej się w wielu miastach. Powody tej decyzji obejmują skalę wydarzenia, znaczne inwestycje finansowe wielu stron oraz szeroko zakrojone przygotowania, które trwają od 2018 roku, kiedy Rosja została wybrana na gospodarza mistrzostw" - powiedział sternik FIVB Ary Graca.

 

Przypomnijmy, że awans do turnieju finałowego MŚ 2022 ma już zapewniony reprezentacja Polski. Biało-czerwoni będą bronić tytułu wywalczonego na parkietach Bułgarii i Włoch w 2018 roku.

 

Przyszłoroczna impreza odbędzie się w Moskwie, Petersburgu, Kaliningradzie, Krasnojarsku, Kazaniu, Jekaterynburgu, Kemerowie, Nowosybirsku, Ufie, Jarosławiu i ewentualnie Biełgorodzie.

psl, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie