Euro 2020: Holandia - Ukraina. Co za mecz! Zwycięstwo "Oranje" po dramatycznej końcówce

Denzel Dumfries zdobył gola dla Holandii na wagę zwycięstwa.

Reprezentacja Holandii pokonała 3:2 Ukrainę w drugim spotkaniu grupy C Euro 2020. Spotkanie było pełne zwrotów akcji. Najpierw "Oranje" prowadzili 2:0, a następnie Ukraińcy doprowadzili do wyrównania. Gol na wagę zwycięstwa padł w 85. minucie gry.

Holendrzy mogli objąć prowadzenie już w drugiej minucie gry. Memphis Depay zakończył indywidualną akcję strzałem, który jednak obronił Heorhij Buszczan. Chwilę później szybką akcję wyprowadzili Ukraińcy, lecz dobrze w defensywie zachowali się "Oranje". W piątej minucie kolejną dobrą szansę do zdobycia gola mieli piłkarze Franka De Boera. Georginio Wijnaldum wyłożył piłkę na strzał Denzelowi Dumfriesowi, ale dobrze zareagował ukraiński bramkarz.

W kolejnej fazie meczu Holendrzy głównie rozgrywali piłkę w okolicach pola karnego przeciwników. Kiedy udawało im się zbliżyć do bramki, brakowało kropki nad "i". W 28. minucie gry dobry kontratak wyprowadzili Ukraińcy. Andrij Jarmołenko padł w polu karnym, lecz sędzia nie zdecydował się na odgwizdanie rzutu karnego.

Dobre okazje do zdobycia gole mieli jeszcze Wijnaldum i Dumfries. Za pierwszym razem świetnie obronił Buszczan, a za drugim piłka minęła słupek bramki. Do przerwy utrzymał się bezbramkowy remis.

"Oranje" wyszli na prowadzenie w 52. minucie gry. Dumfries popędził prawą stroną, a następnie zagrał piłkę po ziemi w pole karne. Bramkarz reprezentacji Ukrainy odbił futbolówkę przed siebie. Dopadł do niej Wijnaldum, który oddał mocny strzał pod poprzeczkę i otworzył wynik meczu.

Siedem minut później było już 2:0.  Prawą stronę popędził Denzel Dumfries. Obrońca "Oranje" wpadł w pole karne i zagrał piłkę do znajdującego się na przedpolu Wouta Weghorsta. Ten oddał mocny strzał, po którym piłka zatrzepotała w siatce. Holandia wyszła na dwubramkowe prowadzenie.

Wydawało się, że już nic nie zagrozi Holendrom w tym meczu. W 75. minucie fenomenalnym strzałem z dystansu popisał się Jarmołenko. Piłka poszybowała w samo okienko bramki i Ukraina zdobyła gola kontaktowego. Cztery minuty później mieliśmy już remis. Roman Jaremczuk przeciął dośrodkowanie z rzutu wolnego i skierował futbolówkę do siatki. W kilka minut Ukraińcom udało się odrobić straty.

Szalę zwycięstwa na swoją stronę Holendrzy przechylili w 85. minucie meczu. Dumfries wyskoczył najwyżej w polu karnym i oddał celny strzał głową. Piłka po rękach bramkarza wpadła do siatki. Więcej goli w Amsterdamie już nie zobaczyliśmy. Po emocjonującym meczu Holendrzy zapisali na swoje konto trzy punkty.

Holandia - Ukraina 3:2 (0:0)

Bramki: Wijnaldum 52, Weghorst 59, Dumfries 85 - Jarmołenko 75, Jaremczuk 79

Holandia: Maarten Stekelenburg - Jurrien Timber (88. Joel Veltman), Stefan de Vrij, Daley Blind (64. Nathan Ake) - Denzel Dumfries, Frenkie de Jong, Georginio Wijnaldum, Marten De Roon, Patrick van Aanholt (64. Owen Wijndal) - Memphis Depay (91. Donyell Malen), Wout Weghorst (88. Luuk de Jong ).

Ukraina: Georgij Buszczan - Ołeksandr Karawajew, Ilia Zabarny, Mykoła Matwiejenko, Witalij Mykołenko - Andrij Jarmołenko, Rusłan Malinowski, Ołeksandr Zinczenko, Serhij Sydorczuk, Roman Jaremczuk - Ołeksandr Zubkow (13. Marlos, 64. Mykoła Saparenko).