SEC: Inauguracja w Bydgoszczy dla Leona Madsena. Piotr Pawlicki liderem

Żużel
SEC: Inauguracja w Bydgoszczy dla Leona Madsena. Piotr Pawlicki liderem
fot. PAP

Duńczyk Leon Madsen wygrał w Bydgoszczy zawody inaugurujące tegoroczny cykl indywidualnych mistrzostw Europy w jeździe na żużlu. Drugie miejsce zajął Piotr Pawlicki, który prowadzi w klasyfikacji. Trzeci w finale linię mety minął Brytyjczyk Daniel Bewley.

Drugie podejście do zawodów w Bydgoszczy rozpoczęło się od fenomenalnej walki o wygraną Pawlickiego i poobijanego po wtorkowym upadku w lidze szwedzkiej Patryka Dudka. Ten drugi przez niemal trzy okrążenia ścigał Pawlickiego, by ostatecznie przywieźć zasłużone trzy punkty.

 

Najmniejszych problemów z wygraną w swoich startach nie mieli w pierwszej serii Duńczyk Nicki Pedersen oraz broniący tytułu Brytyjczyk Robert Lambert. Świetnie zawody rozpoczął także Bewleym, rodak Lamberta, który po raz pierwszy jest w stawce SEC.

 

Zaciętą rywalizację o trzy punkty obejrzeli kibice zebrani na obiekcie przy ul. Sportowej 2 w biegu siódmym, a walczyli Duńczyk Leon Madsen oraz Niemiec Kai Huckenbeck.

 

Chwilę później na starcie stanęło aż trzech zwycięzców swoich pierwszych startów, jednak bieg ósmy rozpoczął się od uślizgu Pedersena, który przedłużył prostą i z uwagi na dużą prędkość nie zmieścił się w łuku. Trzyosobową powtórkę wygrał Bewley, który wraz z Lambertem po dwóch seriach startów mieli w dorobku komplet punktów. Jeden mniej uzyskali Duńczyk Mikkel Michelsen i Dudek. Po upadku Pedersen utykał na lewą nogę i ostatecznie zdecydował się wycofać z dalszej rywalizacji z uwagi na ból wiązadeł w kolanie.

 

Walka o pierwszą szóstkę, pozwalającą myśleć o udziale w finale, nabierała tempa. Punkty tracili liderzy, a po słabszym początku zawodów, rozkręcali się Madsen, Łotysz Andrzej Lebiediew czy zawodnik miejscowej Polonii Rosjanin Wadim Tarasienko.

 

Po trzech seriach startów nie było już zawodnika z kompletem punktów, a przed ostatnią kolejką niespodziewanie poza "szóstkę", z minimalnymi szansami na dalszy udział w zawodach, spadł broniący tytułu Lambert, któremu w 15. biegu tuż po starcie zdefektował motocykl.

 

W klasyfikacji na tym etapie zawodów prowadził Michelsen – 11 punktów, drugi był Pawlicki – 10, a trzeci wraz z Bewleyem Dudek – obaj po 9.

 

Bezpośredni udział w finale wieczoru zapewnił sobie pewnym zwycięstwem w ostatniej serii startów Pawlicki, a walczący o "szóstkę" Lambert, przyjeżdżając za nim, przekreślił szanse nawet na baraż. Do Polaka dołączył świetnie spisujący się Michelsen, który na bydgoskim torze stracił tylko "oczko".

 

Stawkę walczących o dwa pozostałe miejsca finałowe utworzyli Dudek, Tarasienko, Bewley i Madsen. Baraż na swoją korzyść rozstrzygnęli dwaj ostatni. Dudkowi jeszcze przed startem zgasł motocykl, a Tarasienko przyjechał na trzeciej pozycji kończąc ostatecznie zawody na szóstej.

 

W finale ze startu świetnie wyszedł Pawlicki, ale wynosząc się pod bandę, wyprzedzili go Madsen i Bewley. Polak wykorzystał jednak uzyskaną na zewnętrznej prędkość i wchodząc w dugi łuk założył rywali. Groźnie wyglądający upadek na drugim okrążeniu zaliczył Madsen. Telewizyjne powtórki pokazały, że jego noga została niemal wkręcona w tylne koło Michelsena. Duńczyk długo nie podnosił się z toru, na który wyjechała nawet karetka. Ostatecznie żużlowiec tor opuścił o własnych siłach. Michelsen z powtórki został wykluczony.

 

Start do finałowej powtórki skopiował Pawlicki, ale Madsen absolutnie nie zamierzał odpuścić i na trzecim okrążeniu wyprzedził Polaka, by ostatecznie zwyciężyć w Bydgoszćzy. Trzeci linię mety minął Bewley.

 

Liderem klasyfikacji po pierwszej rundzie został Piotr Pawlicki z 15 punktami. Dudek zajmuje czwartą pozycję – 11, a po słabym starcie Bartosz Smektała z czterema "oczkami" jest 12.

 

Tegoroczny cykl indywidualnych mistrzostw Europy składa się z czterech turniejów - kolejne odbędą się 26 czerwca w niemieckim Guestrow, 3 lipca w Gdańsku i finał - 10 lipca w Rybniku.

Wyniki pierwszej rundy ME na żużlu:
 
 1. Leon Madsen (Dania)      10 + 1. miejsce w finale 
 2. Piotr Pawlicki (Polska)    13 + 2. miejsce w finale 
 3. Daniel Bewley (W.Brytania)   10 + 3. miejsce w finale 
 4. Mikkel Michelsen (Dania)    14 + 4. miejsce w finale 
 5. Patryk Dudek (Polska)     11 
 6. Wadim Tarasienko (Rosja)    11 
 7. Robert Lambert (W. Brytania)  8 
 8. Kai Huckenbeck (Niemcy)     8 
 9. Vaclav Milik (Czechy)      7 
10. Andrzej Lebiediew (Łotwa)    5 
11. Jacob Thorrsell (Szwecja)    5 
12. Bartosz Smektała (Polska)    4 
13. Siergiej Łogaczow (Rosja)    4 
14. Patrick Hansen (Dania)     4 
15. Nicki Pedersen (Dania)     3 
16. Timo Lahti (Finlandia)     3 
17. Mateusz Tonder (Polska)     0 
18. Wiktor Przyjemski (Polska)   0

Czołówka klasyfikacji po pierwszym turnieju:
 
 1. Piotr Pawlicki (Polska)    15 
 2. Mikkel Michelsen (Dania)    14 
 3. Leon Madsen (Dania)      13 
 4. Patryk Dudek (Polska)     11 
 5. Daniel Bewley (W.Brytania)   11
6. Wadim Tarasienko (Rosja) 11 ... 12. Bartosz Smektała (Polska) 4 17. Mateusz Tonder (Polska) 0 18. Wiktor Przyjemski (Polska) 0
MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie