Euro 2020: Czy Polska ma szansę na wyjście z grupy?

Polska zremisowała z Hiszpanią 1:1 w meczu drugiej kolejki grupy E Euro 2020. Taki wynik oznacza, że polscy piłkarze zachowali szanse na awans do 1/8 finału. O wszystkim zadecyduje spotkanie przeciwko Szwecji, które zostanie rozegrane w środę 23 czerwca w Sankt Petersburgu.

Na inaugurację mistrzostw Europy 2020 polscy piłkarze przegrali w Sankt Petersburgu ze Słowacją 1:2. Rywale uzyskali prowadzenie, po samobójczym golu Wojciecha Szczęsnego, po przerwie wyrównał Karol Linetty, ale Milan Skriniar rozstrzygnął to starcie na korzyść Słowaków. Na domiar złego z powodu czerwonej kartki boisko musiał opuścić Grzegorz Krychowiak.

Taki wynik w pierwszym meczu postawił Polaków w trudnej sytuacji. Pogorszyły ją jeszcze wyniki kolejnych spotkań grupy E. Hiszpania zremisowała w Sewilli ze Szwecją 0:0. W pierwszej grze drugiej kolejki Szwecja wygrała w Sankt Petersburgu ze Słowacją 1:0, a jedyną bramkę zdobył Emil Forsberg z rzutu karnego.

Taki wynik oznaczał, że Polacy w przypadku porażki z Hiszpanią tracili szansę na zajęcie co najmniej trzeciego miejsca w grupie i awansu do 1/8 finału. Biało-czerwoni osiągnęli jednak korzystny rezultat. Na bramkę Alvaro Moraty zdobytą w pierwszej połowie, w 54. minucie odpowiedział Robert Lewandowski.

Wygrana Polaków z ekipą "Trzech Koron" sprawi, że na pewno zajmą oni jedno z dwóch czołowych miejsc w grupie. Szwedów wyprzedzą dzięki lepszemu bilansowi bezpośredniego spotkania, a także jeden z zespołów - Hiszpanię i Słowację, które zmierzą się o tej samej porze w Sewilli.

Przy wygranej "La Roja", to ona z pięcioma "oczkami" wygra grupę, ale Słowacy pozostaną wówczas z trzema i zamkną tabelę. Zwycięstwo Słowacji będzie oznaczać, że to ona awansuje z pierwszego miejsca, a współgospodarze turnieju będą na ostatniej pozycji.

Z kolei remis w Sewilli oznaczać będzie, że Hiszpania z trzema punktami będzie ostatnia, a Słowacja zrówna się dorobkiem z Polską i Szwecją. Ponieważ w meczach między nimi każda z drużyn uzyska po trzy punkty, decydować będzie bilans bramek.

Zespół trenera Sousy na pewno będzie przed Szwecją, gdyż jego każda jednobramkowa wygrana, sprawi, że w bezpośrednich meczach między trzema zainteresowanymi drużynami będzie mieć o jednego gola zdobytego więcej niż Skandynawowie. Oni wygrali ze Słowakami 1:0, a Polska przegrała 1:2.

Wygrana Polaków różnicą dwóch goli sprawi, że wygrają grupę, a Szwecja będzie trzecia. O jej losie zdecyduje wtedy porównanie dorobku z innymi ekipami z trzecich miejsc. Zgodnie z regulaminem, awans wywalczą cztery z sześciu z tego miejsca w grupach.

Przypomnijmy, że w Euro 2020 biorą udział 24 reprezentacje, które podzielono na sześć grup. Z każdej z nich awans do 1/8 finału wywalczą po dwie najlepsze drużyny, a szesnastkę uzupełnią cztery zespoły z trzecich miejsc z najlepszym bilansem.