Euro 2020: Szwajcaria - Hiszpania. Rzuty karne! Relacja i wynik na żywo

Podbudowana wyeliminowaniem Francji Szwajcaria zagra bez pauzującego za kartki kapitana Granita Xhaki z rozpędzającą się Hiszpanią w ćwierćfinale Euro 2020. Relacja na żywo z meczu Szwajcaria - Hiszpania na Polsatsport.pl.

Mecze poprzedniej rundy z udziałem tych drużyn były jednymi z największych dotychczas wydarzeń turnieju. Szwajcarów skazywano na porażkę w starciu z mistrzami świata Francuzami. Do 81. minuty przegrywali 1:3, ale nie poddali się - w ciągu kilku minut doprowadzili do stanu 3:3. Wyrównującego gola strzelił w 90. minucie Mario Gavranović.

- To na sto procent najważniejsza bramka w mojej karierze. Ale myślę też, że to jeden z najważniejszych goli w całej historii reprezentacji Szwajcarii. Jestem z tego bardzo dumny - przyznał Gavranović.

W dogrywce bramki nie padły, a w serii rzutów karnych Helweci zwyciężyli 5-4. W ten sposób stali się sprawcami jednej z większych sensacji w europejskim futbolu w XXI wieku. Szwajcaria awansowała do ćwierćfinału ważnego turnieju po raz pierwszy od 1954 roku, kiedy uległa Austrii 5:7 w mistrzostwach świata, których była gospodarzem.

Podczas poprzednich mistrzostw Europy, w 2016 roku we Francji, Helweci odpadli w 1/8 finału po przegranej w serii rzutów karnych z reprezentacją Polski (po 90 minutach i dogrywce było 1:1).

Radość z sukcesu, jakim jest wyeliminowanie Francji, nieco zmącił fakt, że drugą żółtą kartkę w turnieju zobaczył kapitan Szwajcarów Granit Xhaka. To oznacza, że piłkarza Arsenalu, 98-krotnego reprezentanta kraju, zabraknie w piątkowym meczu (kartki "kasują się" dopiero po ćwierćfinałach). - On jest naprawdę sfrustrowany, że nie zagra w piątek. Szkoda tego zawieszenia, ale jeśli koledzy zagrają z takim samym sercem, mogą pokonać Hiszpanię - powiedział brat Granita, Taulant Xhaka, reprezentant Albanii.

Rywalem Szwajcarów w walce o półfinał będzie sprawiająca coraz lepsze wrażenie Hiszpania. Podopieczni Luisa Enrique rozpoczęli turniej bardzo przeciętnie, na co wpływ mogły mieć wcześniejsze kłopoty z koronawirusem (awaryjnie przygotowywało się kilkunastu innych piłkarzy) i w efekcie brak w dwóch pierwszych spotkaniach kapitana Sergio Busquetsa.

Po dwóch remisach - 0:0 ze Szwecją i 1:1 z Polską (Gerard Moreno nie wykorzystał w meczu z biało-czerwonymi rzutu karnego) - selekcjoner dokonał kilku zmian w składzie. To przyniosło efekt. Hiszpanie wygrali wysoko ze Słowacją 5:0 i drużyna nabrała pewności siebie.

W 1/8 finału podopieczni Enrique pokonali wicemistrzów świata Chorwatów 5:3 po dogrywce. - Chociaż w Szwajcarii brakuje światowych gwiazd, takich jak Antoine Griezmann, Karim Benzema czy Kylian Mbappe, Hiszpania musi być przygotowana na długi wieczór, aby w piątek przebić się przez zdyscyplinowaną drużynę Vladimira Petkovica - napisała agencja Reuters.

Jak stwierdził bramkarz Hiszpanów Unai Simon, nie ma znaczenia, że rywalem jego drużyny będzie Szwajcaria, a nie - jak typowano powszechnie - naszpikowana gwiazdami Francja. - To jest ćwierćfinał. Nie jesteśmy zależni od rywali, patrzymy na siebie. Chcemy wywalczyć mistrzostwo Europy i nie obchodzi nas, z kim gramy. Żeby wygrać ten turniej, musimy zmierzyć się z najlepszymi drużynami – podkreślił golkiper.

Piątkowe spotkanie w Sankt Petersburgu zaplanowano na godzinę 18. Zwycięzca w półfinale zagra z lepszym z pary Belgia - Włochy.

Prawdopodobne składy:

Szwajcaria: Yann Sommer - Silvan Widmer (Kevin Mbabu), Nico Elvedi, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez, Steven Zuber - Remo Freuler, Xherdan Shaqiri, Mario Gavranovic - Haris Seferovic, Breel Embolo.

Hiszpania: Unai Simon - Cesar Azpilicueta, Eric Garcia, Aymeric Laporte, Jordi Alba - Koke, Sergio Busquets, Pedri Gonzalez - Ferran Torres, Alvaro Morata, Pablo Sarabia.

Sędzia: Michael Oliver (Anglia)

Relacja na żywo z meczu Szwajcaria - Hiszpania na Polsatsport.pl. Początek od godziny 18:00.