Tokio 2020: Dopingowa wpadka w kadrze USA! Czołowa sprinterka świata wykluczona z igrzysk?

Uważana za kandydatkę do tytułu mistrzyni olimpijskiej w biegu na 100 m Sha'Carri Richardson może w ogóle nie wystąpić w igrzyskach w Tokio. Amerykanka miała pozytywny wynik testu na obecność marihuany - poinformował m.in. "The New York Times".

Badanie przeprowadzono podczas czerwcowych, wewnętrznych kwalifikacji olimpijskich lekkoatletów ze Stanów Zjednoczonych w Eugene. 21-letnia Richardson wygrała wtedy z czasem 10,86 i zapewniła sobie start w Japonii. Kilka tygodni wcześniej uzyskała jeszcze lepszy rezultat - 10,72.

Teraz jej występ w Japonii stanął pod dużym znakiem zapytania, bowiem marihuana znajduje się na liście zakazanych substancji Światowej Agencji Antydopingowej. Pozytywny wynik może skutkować zawieszeniem na okres od miesiąca do dwóch lat.

W enigmatycznym tweecie Richardson napisała: "Jestem człowiekiem".

Niektóre media - powołując się na anonimowe źródła - napisały, że Jenna Prandini, która w finale mistrzostw USA zajęła czwarte miejsce, już rzekomo otrzymała wiadomość, że będzie startowała na 100 m w IO w Tokio. Ma zastąpić w trzyosobowym składzie Richardson.

W niedzielę Richardson, uważana za wschodzącą gwiazdę sprintu, miała rywalizować na dystansie 200 m w mityngu Diamentowej Ligi w Sztokholmie. Jej nazwiska nie ma jednak na oficjalnej liście startowej.

W tegorocznej światowej klasyfikacji na 100 m prowadzi Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce - 10,63.