El. MŚ 2022: Chiny wstrzymają ligę, aby pomóc drużynie narodowej w awansie

Piłka nożna
El. MŚ 2022: Chiny wstrzymają ligę, aby pomóc drużynie narodowej w awansie
fot. PAP/EPA
Chiny wstrzymają rozgrywki swojej ligi piłkarskiej na ponad trzy miesiące, aby zwiększyć szanse drużyny narodowej na awans do MŚ.

Chiny wstrzymają rozgrywki swojej ligi piłkarskiej na ponad trzy miesiące, aby zwiększyć szanse drużyny narodowej na awans do mistrzostw świata. Reprezentacja tego kraju po raz ostatni wystąpiła na mundialu w 2002 roku.

Chiński Związek Piłki Nożnej poinformował, że sezon ligowy zostanie wznowiony 15 lipca (wcześniejsze rozpoczęcie uniemożliwiła pandemia oraz związane z tym restrykcje) i potrwa do 12 sierpnia, po czym nastąpi przerwa aż do 1 grudnia.

 

Ten czas ma pozwolić trenerowi reprezentacji Li Tie przygotować zespół do decydującej fazy eliminacji mistrzostw świata 2022. Chiny, zgodnie z niedawnym losowaniem w Kuala Lumpur, trafiły do teoretycznie mocnej grupy B, gdzie wystąpią również Japonia, Australia, Arabia Saudyjska oraz - jak piszą światowe media - "wschodzące gwiazdy Azji", czyli Oman i Wietnam.

 

ZOBACZ TAKŻE: Wielki hit transferowy w Ekstraklasie stał się faktem! Lukas Podolski zawodnikiem Górnika Zabrze

 

Pierwszy mecz Chińczycy rozegrają 2 września z Australią. Natomiast teoretycznie łatwiejszą grupę A tworzą: Iran, Korea Południowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak, Syria i Liban Eliminacje w Azji są kilkustopniowe.

 

W pierwszym etapie - po preeliminacjach z udziałem najniżej notowanych zespołów - uczestniczyło 40 narodowych drużyn tworzących osiem grup po pięć ekip. Rywalizacja była kilka razy zakłócana przed pandemię koronawirusa, ale ostatecznie udało się ją w czerwcu dokończyć.

 

Do kolejnego etapu kwalifikacji przeszło 12 zespołów, tzn. zwycięzcy grup oraz cztery najlepsze z drugich pozycji. Utworzyły one dwie grupy po sześć ekip.

 

Z tego grona cztery najlepsze (po dwie z obu grup) awansują bezpośrednio do mistrzostw świata. Drużyny z trzecich miejsc stoczą między sobą bój o prawo gry w barażu interkontynentalnym. Katar - jako gospodarz mundialu - ma zapewniony udział.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie