Porażka polskich siatkarzy na inaugurację mistrzostw Europy U–17

Polscy siatkarze przegrali w Tiranie z Włochami 0:3 w swym pierwszym meczu mistrzostw Europy U–17. W kolejnym spotkaniu podopieczni trenera Konrada Copa zmierzą się w niedzielę z reprezentacją Austrii.

Pierwszy rywal Polaków to jeden z faworytów turnieju rozgrywanego w Albanii. W pierwszych dwóch setach włoscy siatkarze mieli wyraźną przewagę. Najwięcej emocji przyniosła trzecia odsłona tego starcia. Jeszcze w końcówce, przy stanie 22:22 był remis. Trzy ostatnie punkty padły jednak łupem siatkarzy Italii. Skutecznym atakiem popisał się Tommaso Barotto, w następnej akcji Polacy posłali piłkę w aut, a w kolejnej znów Barotto atakiem po bloku zakończył seta (22:25) i całe spotkanie.

Najwięcej punktów: Tommaso Barotto (19), Alessandro Bristot (10), Lorenzo Magliano (10) – Włochy; Bartłomiej Potrykus (11), Stanisław Chaciński (10) – Polska. Polacy lepiej punktowali zagrywką (4–1), ale gorzej blokiem; słabiej od rywali prezentowali się też w ataku (30%–45% skuteczności).

Polacy rywalizują w grupie II i zagrają jeszcze z Austrią, Serbią, Czechami oraz Bułgarią. Porażka w pierwszym meczu nieco komplikuje sytuację, bo awans do półfinałów wywalczą tylko dwie najlepsze ekipy z tej grupy.

Polska – Włochy 0:3 (21:25, 18:25, 22:25)

Polska: Marcel Kapuściński, Bartłomiej Potrykus, Stanisław Dróżdż, Artur Brzostowicz, Stanisław Chaciński, Jakub Nowak – Maksymilian Granieczny (libero) oraz Mateusz Szpernalowski, Mateusz Jańczyk, Wiktor Gołębiowski, Aleksander Nowik, Jakub Kubacki. Trener: Konrad Cop.
Włochy: Lorenzo Magliano, Giacomo Russo, Tommaso Barotto, Alessandro Bristot, Francesco Giacomini, Filippo Melonari – Pietro Bonisoli (libero) oraz Germano Latella. Trener: Monica Cersta.