Polscy pływacy nie wystartują w Tokio?! "Wszystko jasne. Nie płynę"

Inne
Polscy pływacy nie wystartują w Tokio?! "Wszystko jasne. Nie płynę"
Fot. PAP
Alicja Tchórz

Ogromne zamieszanie ze startem polskich olimpijczyków w Tokio! Aż sześcioro pływaków może nie wystartować z powodu skomplikowanego systemu kwalifikacji. Sytuację na Instagramie skomentowała jedna z zagrożonych zawodniczek - Alicja Tchórz.

Nie tak swój przylot do Tokio wyobrażała sobie część polskiej kadry pływaków, która może wcale nie wystartować w Japonii! Zagrożony jest start szóstki zawodników: Alicji Tchórz, Pauliny Pedy, Aleksandry Polańskiej, Jakuba Kraski, Mateusza Chowańca i Jana Kozakiewicza. Wszyscy oni nie znaleźli się na listach startowych zawodów olimpijskich w Tokio. Są to pływacy, którzy nie wypełnili minimum A, ale uzyskali standardy B, uprawniające do występu w sztafetach i w niektórych przypadkach, jak chociażby Tchórz, również w startach indywidualnych.


Przepisy mówią, że jeżeli kraj na danym dystansie nie wystawia zawodnika z minimum A, może popłynąć ktoś ze standardem B. Niestety, wygląda na to, że wymieniona szóstka została zakwalifikowana do grupy zawodników, których można zgłosić tylko do rywalizacji zespołowej. Tutaj limit wynosi 10 osób, a w naszej kadrze, jeśli liczyć wspomnianych pływaków, znalazłoby się w tej grupie 13 osób.


ZOBACZ TAKŻE: Marta Lach wystartuje na IO


Do sprawy odniosła się także Tchórz, która na Instagramie w swojej relacji żartobliwie rzuciła monetą.


- Znalazłam rozwiązanie. Orzeł - startuję w igrzyskach. Reszka - nie startuję. Wypadła reszka. Wszystko jasne. Nie płynę - powiedziała zawodniczka.

Teraz trwa wyścig z czasem i próba wyjaśnienia, co takiego się stało. Niestety do igrzysk zostało już tylko kilka dni, a potworny bałagan, jaki panuje w pływackim środowisku, nie pomaga w rozwiązaniu tej sprawy.


- Od środy prowadzimy korespondencję z FINA, PKOl i szefem LEN (Europejska Federacja Pływacka). Ten ostatni zapewnił, że postara się pomóc. Walczymy o to, by jak największa liczba naszych pływaków mogła w Tokio wystartować. Jaka jest szansa na pozytywne zakończenie sprawy? Nie wiem - powiedział Słomiński w rozmowie z "Przeglądem Sportowym".


Czytaj więcej na Interia Sport!

PI, KK, Polsat Sport, Interia Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie