Co to jest tie-break? Tie-break w siatkówce

Atakujący reprezentacji Polski Bartosz Kurek.

Co to jest tie-break? Czym jest tie-break. Sprawdź, czym jest tie-break w siatkówce.

Tie-break to ostatnia - piąta - partia w meczu siatkówki konieczna do rozstrzygnięcia spotkania. Rozgrywany jest, kiedy stan po czterech setach wynosi 2:2. Podczas gdy cztery pierwsze odsłony gra się do 25 punktów, tie-break kończy się gdy pierwsza z drużyn uzyska 15 punktów. W przypadku równowagi 14:14 gra jest kontynuowana aż do uzyskania dwupunktowej różnicy.

Tie-break wprowadzono w 1989 roku. W ewentualnym piątym secie każda wygrana piłka skutkowała przyznaniem punktu, ale w czterech pierwszych partiach obowiązywały stare przepisy - grało się do 15 zdobytych oczek, ale punkty zdobywało się tylko przy własnej zagrywce.

Zasady, które znamy dziś, dotyczące rozgrywania setów do 25 i tie-breaka do 15 punktów (z dwoma punktami przewagi) zostały określone przez Kongres FIVB w 1998 roku.