PŚ w szachach: Radosław Wojtaszek uległ Carlsenowi w dogrywce

Inne
PŚ w szachach: Radosław Wojtaszek uległ Carlsenowi w dogrywce
fot. PAP
PŚ w szachach: Radosław Wojtaszek uległ Carlsenowi w dogrywce

Radosław Wojtaszek przegrał w sobotę po dogrywce 0,5:1,5 z mistrzem świata Norwegiem Magnusem Carlsenem w 1/16 finału Pucharu Świata w szachach, rozgrywanego w Soczi. Do czołowej szesnastki dzień wcześniej awansowali Jan-Krzysztof Duda i Kacper Piorun.

Wojtaszek, który remisując w poprzednich dniach dwie klasyczne partie z Carlsenem jako pierwszy w turnieju zmusił lidera światowego rankingu do występu w dogrywce, podzielił z nim punkt także w pierwszej sobotniej partii szachów szybkich (tempo 25 minut plus 10 sekund) po 36 posunięciach. Jednak w rewanżu, grając czarnymi, uznał się na pokonanego po 48 ruchach.

 

Na placu boju pozostało w Soczi dwóch reprezentantów Polski. Duda, który w 1/8 finału Pucharu Świata wystąpi drugi raz z rzędu, spotka się teraz z siódmym szachistą światowego rankingu Rosjaninem Aleksandrem Griszczukiem, który w sobotniej dogrywce pokonał Ukraińca Antona Korobowa 1,5:0,5.

 

ZOBACZ TAKŻE: 21:23 w tie-breaku! Falstart polskich siatkarzy na igrzyskach Tokio 2020

 

Z kolei przeciwnikiem Pioruna, pięciokrotnego mistrza świata w rozwiązywaniu zadań szachowych, będzie Francuz Etienne Bacrot, lepszy w dogrywce 1,5:0,5 od Rosjanina Pawła Ponkratowa.

 

Pula nagród w PŚ w Soczi wynosi - odpowiednio - 1,89 mln (open) i 676,25 tys. (kobiety) dolarów. Dwa pierwsze miejsca w turnieju open, nie licząc mistrza świata Carlsena, premiowane są udziałem w przyszłorocznym turnieju kandydatów oraz nagrodą finansową w wysokości 110 i 80 tys. dolarów.

 

Turniej w klasycznej formule przy szachownicach toczy się w jednym ze sportowo-wypoczynkowych kompleksów górskiego ośrodka Krasna Polana, 40 km od Soczi, gdzie podczas zimowych igrzysk olimpijskich 2014 odbywały się konkurencje narciarstwa alpejskiego i biegowego.

 

Impreza rozgrywana jest systemem pucharowym. Mecze składają się z dwóch klasycznych partii, w przypadku remisu trzeciego dnia odbywa się tie-break w skróconym czasie gry.

 

Na niedzielę zaplanowano pierwsze meczu 1/8 finału turnieju open oraz 1/4 finału rywalizacji kobiet.

MS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie