Tokio 2020: Anna Kiesenhofer mistrzynią olimpijską. Polki bez medalu

Inne
Tokio 2020: Anna Kiesenhofer mistrzynią olimpijską. Polki bez medalu
fot. PAP

Austriaczka Anna Kiesenhofer niespodziewanie została złotą medalistką w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego! Długo w ucieczce jechała Anna Plichta, jednak peleton dogonił ją na niespełna pięć kilometrów przed metą. Najlepsza z Polek Katarzyna Niewiadoma zajęła 14. miejsce.

Tuż po starcie od peletonu oderwało się pięć zawodniczek. W tym gronie była Kiesenhofer, a także Polka Anna Plichta. Faworytki wyścigu kompletnie zignorowały uciekinierki i te w pewnym momencie miały ponad 10 minut przewagi.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy startują Polacy na IO w Tokio?

 

Po kilkudziesięciu kilometrach na czele zostały trzy kolarki: Plichta, Kiesenhofer oraz Omer Shapira z Izraela. Austriaczka współtowarzyszki zostawiła na 40 km przed metą, kiedy wyraźnie przyspieszyła na podjeździe.

 

Peleton długo miał dużą stratę, ale w końcu faworyzowane Holenderki podkręciły tempo. Grupa pościg zaczęła za późno, aby dopaść Kiesenhofer, ale Plichtę i Shapirę dogoniła na nieco ponad cztery kilometry przed metą.

 

W tym momencie faworytki zaczęły wzajemnie się kontrolować. Miały świadomość, że złoty medal jest poza ich zasięgiem, ale do zdobycia pozostały jeszcze dwa. Atakować próbowała Niewiadoma, później kilkakrotnie wytrzymywała ataki rywalek.

 

W końcu oderwać udało się aktualnej wicemistrzyni świata Holenderce Annemiek van Vleuten, a po chwili ruszyła za nią brązowa medalistka igrzysk w Rio de Janeiro (2016) Włoszka Elisa Longo Borghini. Ostatecznie Van Vleuten straciła do zwyciężczyni 1.15 min, a Włoszka - 1.29.

 

Niewiadoma dojechała do mety w kilkunastoosobowej grupie, ze stratą 1.46 do Kiesenhofer. Marta Lach była 18. - 2.28, a Plichta 27. - 3.13.

 

 

30-letnia Kiesenhofer odniosła największy sukces w karierze. Zdobyła także pierwszy złoty medal letnich igrzysk dla Austrii od zmagań w Atenach w 2004 roku.

 

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio.


A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

MC, Polsat Sport, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie