Tokio 2020: Oksana Chusovitina dostała owacje na stojąco od rywalek i trenerów

Inne
Tokio 2020: Oksana Chusovitina dostała owacje na stojąco od rywalek i trenerów
Fot. PAP
Oksana Chusovitina

Gimnastyczka Oksana Chusovitina z Uzbekistanu, choć nie zakwalifikowała się do finałowej rywalizacji w Tokio, otrzymała owację na stojąco od... rywalek i trenerów, którzy utworzyli szpaler i brawami podziękowali 46-latce nie tylko za występ, ale i całą karierę.

Zawodniczka, która w olimpijskiej rywalizacji debiutowała w Barcelonie w 1992 roku, pięć lat przed narodzinami obecnej gwiazdy gimnastyki Amerykanki Simone Biles, opuszczała halę ze łzami w oczach.

 

„To były łzy radości. Otrzymałam tyle wsparcia od wielu osób, nie tylko w ostatnim czasie. Dziękuję. Przygotowywałam się do tego momentu (zakończenia kariery - przyp. red.), ale nigdy nie możesz być na to gotowym w stu procentach” - powiedziała emocjonalnie gimnastyczka, która mogłaby być mamą dla większości swoich rywalek.


ZOBACZ TAKŻE: Polacy pokonali Rosjan w meczu koszykówki 3x3

 

Urodzona w Bucharze Chusovitina w wieku 13 lat została mistrzynią ZSRR w wieloboju. W Barcelonie triumfowała z drużyną Wspólnoty Niepodległych Państw w wieloboju, a na indywidualny sukces musiała czekać ponad 15 lat - zdobyła srebro w Pekinie (2008) w skoku, ale dla reprezentacji Niemiec. Do tego kraju przeniosła się bowiem i przyjęła jego obywatelstwo z powodu nowotworowej choroby syna, by zapewnić mu lepsze leczenie. Od niemal dekady ponownie startuje dla Uzbekistanu.

 

Zmagania w Tokio były jej ósmymi i ostatnimi igrzyskami, choć zawodniczka zażartowała po ostatnim olimpijskim starcie.

 

"Żałuję, że nie ma tu kibiców. Wszyscy sportowcy potrzebują uwagi fanów i ich oklasków. Ignoruję Paryż, ale może w Los Angeles..." - powiedziała żegnając się z dziennikarzami.

 

Po zakończeniu kariery zamierza otworzyć akademię gimnastyczną w Taszkencie i wyszukiwać talenty. O dorównaniu jej osiągnięciom będzie adeptom gimnastyki niezmiernie trudno, nie tylko w rywalizacji sportowej - Chusovitina jest tak popularna w Uzbekistanie, że miejscowa poczta wydała nawet znaczek z jej podobizną.

 

"Nie ma słów, by opisać to, co osiągnęła. Na zawsze będziesz ikoną” - napisała o Chusovitinie na Twitterze amerykańska gimnastyczka Aly Raisman, trzykrotna mistrzyni olimpijska, która karierę zakończyła w 2020 r. w wieku... 26 lat.

 

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio.


A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

PI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie