Tokio 2020: Triumf Thomasa Pidcocka. 19. miejsce Bartłomieja Wawaka w kolarstwie górskim

Thomas Pidcock

Bartłomiej Wawak zajął 19. miejsce w wyścigu kolarzy górskich w igrzyskach w Tokio. Triumfował Brytyjczyk Thomas Pidcock, który wyprzedził Szwajcara Mathias Flueckigera i Hiszpana Davida Valero Serrano.

Na olimpijskiej trasie, uznawanej za najtrudniejszą w historii, Brytyjczyk szybko narzucił rywalom swoje warunki i oderwał się od stawki na czwartym okrążeniu. Do mety dojechał samotnie, wyprzedzając o 20 s Flueckigera i o 34 s Valero Serrano. Tuż za podium uplasował się najlepszy pięć lat temu w Rio de Janeiro Szwajcar Nino Schurter.

Polak stracił do triumfatora 3.56.

21-letni Pidcock w stolicy Japonii potwierdził dobrą formę ze startów w Pucharze Świata w tym sezonie, gdy raz zwyciężył i raz był drugi w Novym Mescie na Morawach. Pochodzący z Leeds zawodnik grupy Ineos Grenadiers ściga się praktycznie we wszystkich odmianach kolarstwa, z wyjątkiem torowego, bo np. w tym roku był drugi w szosowym klasyku Amstel Gold Race.

W czerwcu jednak jego występ w igrzyskach stanął pod znakiem zapytania, gdyż wskutek potrącenia przez samochód w czasie treningu doznał złamania obojczyka i na kilkanaście dni musiał przerwać przygotowania.

Ponad półtorej minuty stracił do zwycięzcy mistrz świata Jordan Sarrou, który zajął dziewiąte miejsce. Inny z faworytów - Holender Mathieu van der Poel - na jednym ze zjazdów upadł na kamienne podłoże i wycofał się z rywalizacji.

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio. A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.