Tokio 2020: Wyniki meczów 2. kolejki turnieju siatkarzy

Siatkarze reprezentacji Brazylii mieli ciężką przeprawę w meczu z Argentyną.

Poniedziałek to drugi dzień zmagań siatkarzy na igrzyskach Tokio 2020. Reprezentacja Polski wygrała z Włochami 3:0. W starciu gigantów Amerykanie przegrali z Rosjanami. Sporo emocji przyniósł mecz Brazylia – Argentyna. Faworyzowani siatkarze Canarinhos przegrywali już 0:2, później jeszcze 12:17 w czwartym secie, ale zdołali doprowadzić do tie-breaka, którego rozstrzygnęli na swoją korzyść. Sprawdź wyniki meczów 2. kolejki turnieju siatkarzy.

Poniedziałkowe zmagania zainaugurował mecz Iranu z Wenezuelą. Irańczycy po zwycięstwie w 1. kolejce 3:2 nad Polską, w drugim meczu zapisali na swym koncie kolejną wygraną. Siatkarze z Ameryki Południowej próbowali nawiązać walkę z wyżej notowanym rywalem, ale popełniali zbyt wiele błędów. W ekipie zwycięzców najlepiej punktował atakujący Amir Ghafur (16).

Pierwsze zwycięstwo w turnieju odnieśli Polacy, którzy wygrali 3:0 z reprezentacją Włoch. Najwięcej emocji przyniosła trzecia partia, zakończona rywalizacją na przewagi (26:24). Mistrzowie świata dobrze w tym spotkaniu zaprezentowali się w polu zagrywki. Najlepiej punktowali Wilfredo Leon (18) i Bartosz Kurek (14).

Ostatnim akcentem tej kolejki w "polskiej" grupie A było spotkanie Japonii z Kanadą. Siatkarze spod znaku Klonowego Liścia na inaugurację sprawili sporo kłopotów ekipie Italii. W konfrontacji z Japonią wygrali pierwszą partię, a w dwóch kolejnych - po wyrównanej walce - górą byli gospodarze. Set numer cztery to już wyraźna przewaga Japończyków. Wykorzystali oni nerwowość i błędy rywali i po raz drugi na tym turnieju zgarnęli komplet punktów. Yuji Nishida wywalczył dla zwycięzców 23, a Yuki Ishikawa – 22 oczka. U pokonanych najlepiej punktował John Gordon Perrin (22).

W grupie B starcie siatkarskich gigantów, czyli mecz USA – Rosja (występująca jako Rosyjski Komitet Olimpijski), zakończyło się sukcesem Sbornej. Reprezentacja Stanów Zjednoczonych na inaugurację rozbiła w trzech setach Francuzów. W meczu z Rosją robota okazała się znacznie trudniejsza. Rosjanie wygrali pierwszą partię, później drugą – na przewagi. Po skutecznym ataku Maksima Michajłowa Amerykanie przegrali 25:27 i było już 0:2 w setach. Trzecią partię pewnie wygrała ekipa USA, która miała szansę na doprowadzenie do tie-breaka. W czwartej odsłonie jednak Rosjanie znów rozegrali dobrą końcówkę i przypieczętowali zwycięstwo.

Francja pewnie ograła w trzech setach reprezentację Tunezji. Mistrzowie Afryki nawiązali walkę w pierwszej i trzeciej odsłonie, w drugiej Trójkolorowi zdominowali rywali.

Rywalizację w drugiej kolejce zakończył mecz Brazylia – Argentyna. Zdecydowanymi faworytami tej konfrontacji byli siatkarze Canarinhos, tymczasem od początku meczu oglądaliśmy koncertową grę Argentyńczyków. Pewnie wygrali oni pierwszą partię, a gdy w ostatniej akcji drugiego seta skutecznym atakiem popisał się Sebastian Sole, było już 0:2. Ekipa Albicelestes dobrze prezentowała się w przyjęciu, skutecznie w ataku, miała też szczęście w sytuacyjnych piłkach. Znakomicie rozgrywał Luciano De Cecco.

Od początku trzeciej partii Brazylijczycy zabrali się do roboty, poprawili skuteczność, wreszcie zdobyli też punkt z zagrywki. Dobrą zmianę w tej odsłonie dał rozgrywający Fernando Kreling, a zadanie ułatwili przeciwnicy, których gra wyraźnie zgasła. W efekcie trzeci set bez emocji – 25:16 dla Canarinhos. Wydawało się, że Brazylia wraca do gry, tymczasem kolejną partię rozpoczęła od falstartu (4:10). Później przegrywała 9:15, 12:17 i... Argentyna zupełnie zacięła się w ofensywie. Trzech ataków nie skończył Bruno Lima i był to bardzo kosztowny prezent ze strony Albicelestes. Rywale odrobili straty (18:18), a w końcówce dominowali na boisku. Skuteczny atak Lucarellego na 25:21 oznaczał, że zwycięzcę meczu wyłoni tie-break. W nim, przy zmianie stron punkt zaliczki miała Argentyna (7:8). Później było 9:11, ale Brazylia odrobiła straty, a Lucarelli wywalczył piłkę meczową (14:13). Argentyna doprowadziła do gry na przewagi. Wojnę nerwów wygrali jednak siatkarze Canarinhos, zdobywając decydujące punkty po błędach rywali (16:14).