Natalia Madaj-Smolińska o występach polskich wioślarzy: Cztery medale ważyłyby więcej niż jeden złoty

Inne
Natalia Madaj-Smolińska o występach polskich wioślarzy: Cztery medale ważyłyby więcej niż jeden złoty
fot. PAP
Natalia Madaj-Smolińska wierzy w sukces polskich wioślarzy

W środowy poranek cztery polskie osady wioślarskie spróbują rozwiązać dla reprezentacji worek z medalami podczas igrzysk w Tokio. - Cztery krążki w wioślarstwie dla naszej ekipy ważyłyby więcej niż jeden złoty - powiedziała mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Natalia Madaj-Smolińska.

W finałach A popłyną dwie czwórki podwójne kobiet (Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann) i mężczyzn (Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański). O medal powalczą także Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski w dwójce podwójnej oraz czwórka bez sterniczki w składzie Maria Wierzbowska, Olga Michałkiewicz, Monika Chabel i Joanna Dittmann.

 

ZOBACZ TAKŻE: Finały z polskimi osadami we wioślarstwie w środę

 

Dodatkowo w półfinale wystąpi dwójka podwójna wagi lekkiej Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski.

 

- Gdy uświadomiłam sobie, że godziny dzielą nas od walki o medale naszych reprezentantów, to pojawił się dreszczyk emocji. Wierzę, że jutro rano, gdy cała Polska się obudzi, będzie miała miły poranek. Wiele osób zapewne nawet nie będzie się kładło spać i będzie zaciskało kciuki przed telewizorami - zaznaczyła Madaj-Smolińska.

 

Mistrzyni olimpijska z 2016 roku w dwójce podwójnej (z Magdaleną Fularczyk-Kozłowską) jest przekonana, że wioślarze rozwiążą worek z medalami w Tokio i Polska już jutro rano zaistnieje w klasyfikacji medalowej.

 

Madaj-Smolińska jest przekonana o realnych szansach medalowych w przypadku każdej polskiej osady, która awansowała do finału A.

 

- Ci zawodnicy są bardzo blisko najważniejszych sukcesów w swoim życiu. Medal igrzysk waży bowiem znacznie więcej niż mistrzostw świata. Czemu mielibyśmy nie sięgnąć po cztery medale? Nawet zagraniczne agencje tak typowały. (...) Z Magdą też byłyśmy typowane do złota w Rio, a przecież wcześniej na mistrzostwach świata miałyśmy srebro. Wierzę w naszą ekipę. Wiem, że są dobrze przygotowani i odpowiednio zmotywowani - wskazała.

 

Do mistrzyni olimpijskiej docierały od wielu tygodni informacje o świetnej dyspozycji dwójki Biskup-Ziętarski.

 

- Wszyscy mają szanse, ale ich forma rzeczywiście wydaje się stawiać ich w roli poważnych kandydatów nawet do zwycięstwa. To też dwójka podwójna, moja konkurencja, więc emocje są dodatkowe. (...) Kolejna kadencja dla Polski na olimpijskim szczycie w dwójce podwójnej? Marzę o tym, aby teraz zrobili to mężczyźni. (...) To świetny duet. Bardzo im kibicuję. Niech dzisiaj w nocy "wydadzą wszystkie pieniądze" - podkreśliła.

 

Pytana o to, co czuje się schodząc na wodę, na kilka minut czy kilkadziesiąt sekund przed rozpoczęciem olimpijskiego finału, przyznała, że trudno to opisać.

 

- Każdy ma chyba świadomość, że wszystkie wcześniejsze mistrzostwa świata i Europy były tylko startami kontrolnymi. Igrzyska w naszym sporcie są szczytem szczytów. Emocje są ogromne. (...) My z Magdą byłyśmy totalnie wyłączone. Trener nawet nie dawał wielu wskazówek. (...) My jechałyśmy po swoje, byłyśmy bardzo pewne. Nawet teraz, gdy o tym opowiadam, czuję, że te wszystkie obrazy wracają. Po zakończeniu kariery tych uczuć, tej adrenaliny troszeczkę brakuje. Nie żałuję jednak tej decyzji. Jestem sportowcem spełnionym. Mam już dwójkę dzieci - 2,5-letnią córkę i drugą, która wczoraj skończyła trzy miesiące. (...) Jestem szczęśliwą mamą, żoną. Teraz będę zarażała córki sportem - dodała.

 

Zdaniem Madaj-Smolińskiej dla całego środowiska wioślarskiego w Polsce cztery medale igrzysk w Tokio ważyłyby więcej niż jeden złoty.

 

- To byłoby potwierdzenie ogromnej klasy sportowej kilku osad. Czemu jednak nie mielibyśmy sięgnąć po medale w każdym kolorze, albo najlepiej po cztery złote? Najważniejsze, że jesteśmy w grze. Jestem pełna nadziei i w zasadzie przekonana, że jutrzejszy poranek będzie dla nas bardzo miły - oceniła.

 

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio.

 

A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie