Tokio 2020: Niedziela najcieplejszym dotychczas dniem igrzysk

Inne
Tokio 2020: Niedziela najcieplejszym dotychczas dniem igrzysk
fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

40 stopni Celsjusza wskazywał termometr ustawiony 50 metrów od linii mety na Stadionie Olimpijskim w Tokio przed południem w niedzielę, najcieplejszym dotychczas dniu igrzysk. Przy wilgotności na poziomie 60 procent to właśnie pogoda była największym rywalem sportowców.

W przesiąkniętym potem i upałem biurze prasowym i tzw. strefie mieszanej, gdzie przedstawiciele mediów czekają na zawodników, woda była towarem pierwszej potrzeby, a niektórzy dziennikarze korzystali z mokrych ręczników, nakładając je na głowę.

 

Z ryzykiem udaru słonecznego na jednych z najgorętszych igrzyskach w historii zmagają się nie tylko sportowcy, ale także tysiące wolontariuszy czy pracowników obsługi, zwłaszcza na obiektach na świeżym powietrzu.

 

Dyrektor generalny tokijskich igrzysk Toshiro Muto przekazała w niedzielę, że do tej pory u 30 osób zaangażowanych w organizację i przeprowadzenie imprezy stwierdzono udar słoneczny, ale wszyscy mieli łagodne objawy.

 

Trwające od 23 lipca do 8 sierpnia zawody zbiegają się w czasie z najcieplejszym okresem roku w Tokio, gdzie temperatura osiąga 35 stopni, a nawet - jak w niedzielę - więcej.

 

Trudne warunki dawały się w niedzielę we znaki nie tylko lekkoatletom, ale też uczestnikom innych olimpijskich zmagań.

 

W pierwszym meczu ćwierćfinałowym hokeistów na trawie między Niemcami a Argentyną, który rozpoczął się o godz. 9.30 czasu lokalnego, sędziowie zdecydowali o wydłużeniu tradycyjnych dwuminutowych przerw między kwartami, aby gracze mogli się ochłodzić i odpocząć.

 

Z kolei przed rozpoczynającym się w południe meczem z Australią laskarze holenderscy rozgrzewali się w specjalnych chłodzących kamizelkach.

 

Pierwszy przypadek udaru miał miejsce jeszcze przed oficjalną inauguracją igrzysk, gdy w trakcie rundy rankingowej zasłabła rosyjska łuczniczka Swietłana Gombojewa.

 

W środę wicelider światowego rankingu tenisistów Daniił Miedwiediew powiedział do sędziego, że da radę dokończyć mecz, ale co będzie, gdy umrze. Po krytyce także ze strony innych graczy zarządzająca turniejem światowa federacja (ITF) zgodziła się opóźnić godziny rozpoczęcia spotkań tenisowych.

 

Organizatorzy stosują też szereg zabiegów, jak kurtyny wodne, rozpylanie mgiełki wodnej czy rozdawanie lodów i tabletek w celu uzupełnienia minerałów, by pomóc uczestnikom igrzysk w walce z upałem.

 

Z powodu obaw o zdrowie zawodników już wcześniej zdecydowano, że wyczerpujące fizycznie konkurencje lekkoatletyczne, jak chód i biegi maratońskie, zostały przeniesione do chłodniejszego Sapporo, położonego na północy Japonii.

 

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio. A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie