Tokio 2020: Wyniki meczów 5. kolejki turnieju siatkarzy

Siatkarze USA przegrali z Argentyną i żegnają się z igrzyskami w Tokio!

Na niedzielę zaplanowano mecze ostatniej kolejki fazy grupowej siatkarzy. W pierwszym spotkaniu Polska pewnie pokonała 3:0 reprezentację Kanady. W bezpośrednich starciach o awans Japonia wygrała po zaciętym starciu z Iranem 3:2, a reprezentacja USA sensacyjnie przegrała 0:3 z Argentyną. Sprawdź wyniki meczów 5. kolejki turnieju siatkarzy.

W grupie A Polscy siatkarze wygrali 3:0 z Kanadą. Dzięki temu zwycięstwu zajęli pierwsze miejsce w tabeli. Podopieczni trenera Vitala Heynena w ćwierćfinale zmierzą się z czwartą drużyną grupy B – Francją.

Tokio 2020: Pary ćwierćfinałowe turnieju siatkarzy

Trójkolorowi w ostatnim meczu fazy grupowej rywalizowali z Brazylią. To było bardzo długie spotkanie, obie drużyny grały 2 godziny i 38 minut. Drugi set trwał 51 minut i zakończyła go niezwykle wyrównana rywalizacja na przewagi. Earvin N’Gapeth skutecznym atakiem ustalił wynik na... 37:39! Długi był również tie-break, w którym obie ekipy miały piłkę meczową. Rywalizację zakończył Joandry Leal (20:18). Brazylia wygrała 3:2, a taki wynik oznacza, że Francja będzie rywalem Polski w 1/4 finału.

Rosjanie (występujący jako Rosyjski Komitet Olimpijski) zgodnie z planem pokonali 3:0 Tunezję. Mistrzowie Afryki dobrze rozpoczęli to spotkanie, ale Sborna szybko opanowała sytuację i pewnie wygrała pierwszą partię 25:20. W drugim secie Tunezja zmniejszyła straty w końcówce, ale Rosja utrzymała przewagę (25:22). Trzecia odsłona to już dominacja podopiecznych trenera Tuomasa Sammelvuo (25:16). Rosjanie wygrali grupę B, a Tunezyjczycy zakończyli turniej na ostatnim miejscu, bez zwycięstwa i z jednym punktem na koncie.

Siatkarze reprezentacji Włoch zakończyli rywalizację na drugim miejscu w tabeli grupy A. Zapewniło im to zwycięstwo w ostatnim meczu z Wenezuelą. Ekipa z Ameryki Południowej nawiązała wyrównaną walkę jedynie w pierwszym secie (25:22), dwa kolejne to już dominacja ekipy Italii (25:15 oraz 25:17). Wenezuela okazała się najsłabszym uczestnikiem olimpijskich zmagań siatkarzy – jedynym dorobkiem tej ekipy pozostał wygrany set w meczu z... Polską.

Ostatniego ćwierćfinalistę z "polskiej" grupy A miała wyłonić konfrontacja Japonii z Iranem. Zwycięzca tego starcia wskakiwał na trzecie miejsce w tabeli, przegrany żegnał się z igrzyskami. Pierwszą partię wygrali gospodarze 25:21. W dwóch kolejnych górą byli podopieczni trenera Władimira Alekno. Gospodarze przegrali najpierw 20:25, a później - po zaciętej rywalizacji na przewagi - 29:31. Zdołali jednak wygrać kolejnego seta (25:22) i doprowadzili do tie-breaka. Decydującą partię lepiej rozpoczęła ekipa z Kraju Kwitnącej Wiśni (8:4). Po zmianie stron Japończycy długo utrzymywali wyraźną przewagę (12:8). Trener Alekno poprosił o czas i po nim Persowie ruszyli do odrabiania strat i złapali punktowy kontakt (13:12). Yuki Ishikawa wywalczył piłkę meczową, rywale obronili się w kolejnej akcji, ale Yuji Nishida rozstrzygnął rywalizację skutecznym atakiem (15:13). Iran rozpoczął występy w Tokio od zwycięstwa w meczu z Polską, później ograł jeszcze Wenezuelę, ale w kolejnych spotkaniach poniósł porażki.

Bezpośrednią rywalizację o awans stoczyli również siatkarze USA i Argentyny w grupie B. Faworytami tego starcia byli Amerykanie, tymczasem mecz rozpoczął się sensacyjnie. W pierwszym secie Argentyńczycy zbudowali wyraźną przewagę; gdy dwoma asami popisał się Facundo Conte, było 10:15. Mimo zabiegów rywali, utrzymali punktowy dystans do końca. Bruno Lima ustalił skutecznym atakiem wynik na 21:25. Kluczowa była statystyka punktowych zagrywek (0–5). Druga odsłona była bardziej wyrównana, ale to siatkarze Albicelestes wygrali dwie akcje od stanu 23:23 – z przechodzącej piłki zaatakował Lima, a Martin Ramos zatrzymał atak rywali blokiem (23:25). W trzeciej partii siatkarze USA przegrywali już 8:12, ale odzyskali inicjatywę (15:13). Wszystko rozstrzygnęło się w końcówce. Gdy Micah Christenson zaserwował w siatkę, Argentyna miała piłkę meczową, a Cristian Poglajen atakiem blok-aut zakończył to spotkanie (23:25).

Awans do ćwierćfinałów wywalczyły: PolskaWłochy, Japonia i Kanada (grupa A) oraz Rosja, Brazylia, Argentyna i Francja (grupa B).

Tokio 2020 – wyniki meczów 5. kolejki turnieju siatkarzy:

grupa A:

2021-08-01: Polska – Kanada 3:0 (25:15, 25:21, 25:16)
2021-08-01: Włochy – Wenezuela 3:0 (25:22, 25:15, 25:17)
2021-08-01: Japonia – Iran 3:2 (25:21, 20:25, 29:31, 25:22, 15:13)

grupa B:

2021-08-01: Brazylia – Francja 3:2 (25:22, 37:39, 25:17, 21:25, 20:18)
2021-08-01: Rosja – Tunezja 3:0 (25:20, 25:22, 25:16)
2021-08-01: USA – Argentyna 0:3 (21:25, 23:25, 23:25)

WYNIKI I TABELE TURNIEJU SIATKARZY IGRZYSK TOKIO 2020

Podsumowanie każdego dnia na Igrzyskach Olimpijskich w Studio Tokio codziennie o 20:00 w Polsacie Sport. W programie olimpijczycy, reprezentanci Polski, eksperci komentują najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w Tokio.

A codziennie rano o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00 Flesze Studio Tokio, w których informujemy o tym co wydarzyło się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.