PŚ w szachach: Jan-Krzysztof Duda remisuje z Karjakinem w finale

Inne
PŚ w szachach: Jan-Krzysztof Duda remisuje z Karjakinem w finale
Fot. PAP
Jan-Krzysztof Duda

Jan-Krzysztof Duda zremisował z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem na początek finałowej rywalizacji Pucharu Świata w szachach, rozgrywanego w Soczi. Dzień wcześniej arcymistrz z Wieliczki jako pierwszy Polak w historii i zapewnił sobie awans do turnieju kandydatów.

Środowa partia, w której Duda grał czarnymi, miała najkrótszą historię z rozegranych dotychczas przez niego w Soczi. Zakończyła się zaledwie po 17 posunięciach przez powtórzenie ruchów. W rewanżu, który odbędzie się w czwartek, najlepszy polski szachista, który w tym turnieju pozostaje niepokonany, będzie w nieco lepszej sytuacji, gdyż to on będzie miał białe figury.

 

ZOBACZ TAKŻE: Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek z medalami!

 

Trwa mecz o trzecie miejsce pomiędzy Magnusem Carlsenem z innym reprezentantem gospodarzy Władimirem Fiedosiejewem.

 

W półfinale Polak w spektakularnym stylu wyeliminował norweskiego mistrza świata 2,5:1,5 po remisach w partiach klasycznych i wygranej we wtorkowej pierwszej rundzie dogrywek (tempo 25 minut plus 10 sekund), w której zadecydowało zwycięstwo czarnymi w rewanżowym pojedynku. Karjakin z kolei pokonał Fiedosiejewa 1,5:0,5.

 

Obydwaj finaliści mają już zapewniony udział w przyszłorocznym turnieju kandydatów. 23-letni Duda (ranking 2738, 18. FIDE) jako pierwszy Polak w historii znajdzie się wśród ośmiu czołowych arcymistrzów globu rywalizujących o możliwość gry o tytuł mistrza świata.

 

Osiem lat starszy Karjakin (2757, 14. FIDE) zagra wśród pretendentów do walki z broniącym tytułu o szachową koronę już czwarty raz. W Chanty-Mansyjsku (2014) był drugi za Hindusem Viswanathanem Anandem, w Moskwie (2016) wygrał taką rywalizację, przed Amerykaninem Fabiano Caruaną i Anandem, co dało mu prawo gry o tytuł z Carlsenem w tym samym roku (w Nowym Jorku Norweg wygrał 9:7), a w Berlinie (2018) znów był drugi, za Caruaną. Teraz Polak i Rosjanin walczą o główną nagrodę finansową w Soczi w wysokości 110 tys. dolarów (pokonany otrzyma 80 tys.), prestiż i przewagę psychologiczną przed kolejnymi konfrontacjami.

 

Dotychczas Duda z Karjakinem tylko raz spotkali się w klasycznej partii przy stoliku. Na olimpiadzie w Batumi w 2018 roku ich pojedynek na pierwszej szachownicy zakończył się remisem po 37 posunięciach. Białymi grał Polak. Biało-czerwoni pokonali wówczas Rosjan 2,5:1,5 (Radosław Wojtaszek przegrał z Janem Niepomniaszczim, a wygrali swoje partie Jacek Tomczak z Władimirem Kramnikiem i Kamil Dragun z Dmitrijem Jakowienko) i do końca walczyli o pierwszy po wojnie olimpijski medal, zajmując ostatecznie z 17 pkt czwarte miejsce, pół punktu za trójką potęg - Chinami, USA i Rosją.

 

Z pięciu partii szybkich i błyskawicznych rozegranych przez finalistów PŚ - w klasycznej formule i online - Karjakin wygrał dwie, a trzy zakończyły się remisami (m.in. w mistrzostwach świata 2018 w blitzu w Sankt Petersburgu, w których Polak wywalczył srebrny medal, za Carlsenem). Rosjanin zapamiętał zapewne dzień 25 października ub. roku i mecz z Dudą w finale internetowego turnieju Speed Chess Championship Invitational. Po trzech partiach w tempie 5 minut plus 1 sekunda oraz pięciu 3+1 był remis 4:4. W ostatniej fazie, rozgrywanej w tempie 1+1, nastąpił nokaut - Polak wygrał sześć kolejnych superbłyskawicznych pojedynków, triumfując w meczu 10:4.

 

Turniej o Puchar Świata w klasycznej formule przy szachownicach toczy się w jednym ze sportowo-wypoczynkowych kompleksów górskiego ośrodka Krasna Polana, 40 km od Soczi, gdzie podczas zimowych igrzysk olimpijskich 2014 odbywały się konkurencje narciarstwa alpejskiego i biegowego.

 

Impreza rozgrywana jest systemem pucharowym. Mecze składają się z dwóch klasycznych partii, w przypadku remisu trzeciego dnia odbywa się dogrywka w skróconym tempie.

PI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie