PŚ w szachach: Duda remisuje z Carlsenem w półfinale, będzie dogrywka

O awansie do finału przesądzi wtorkowa dogrywka.

Jan-Krzysztof Duda ponownie zremisował z mistrzem świata Norwega Magnusem Carlsenem w półfinale Pucharu Świata w szachach, rozgrywanego w Soczi. O awansie do finału przesądzi wtorkowa dogrywka. Stawką jest pierwszy w historii awans Polaka do turnieju kandydatów.

Poniedziałkowa partia, w której najlepszy polski szachista grał białymi, zakończyła się podziałem punktu po 65 posunięciach. Arcymistrz z Wieliczki zdecydował się w 20. ruchu na oddanie wieży w zamian za gońca i piona. Potem to on był nieco bliższy rozstrzygnięcia na swoją korzyść zmuszając rywala do precyzyjnej gry w końcówce. Mistrz świata nie popełnił jednak błędu i trzeci raz w turnieju wystąpi w dogrywce. Pierwszy przedłużony pojedynek Carlsen rozegrał w Soczi w 1/16 finału z Radosławem Wojtaszkiem (1,5:0,5), a w 1/8 finału pokonał Rosjanina Andrieja Jesipienko (4:2).

Bilans klasycznych pojedynków 23-letniego Dudy (ranking 2738, 18. FIDE) z siedem lat starszym liderem światowego rankingu (2847), jakie rozegrali od 2015 roku, jest korzystny dla Norwega, który wygrał trzy partie, cztery zremisował, a jedna zakończyła się zwycięstwem Polaka.

Ten sukces Dudy miał szczególny oddźwięk. Jego wygrana 10 października ub. roku podczas turnieju Norway Chess w Stavanger z utytułowanym rywalem na jego terenie oznaczała pierwszą przegraną mistrza świata po dwóch latach, dwóch miesiącach i 10 dniach oraz... 125 partiach bez porażki. Carlsen w bogatej w sukcesy karierze jeszcze nigdy nie zwyciężył w Pucharze Świata. We wtorek Polak będzie miał okazję pozbawić go tej szansy.

Na zwycięzcę pojedynku czeka już Rosjanin Siergiej Karjakin, który w drugim półfinale pokonał swojego rodaka Władimira Fiedosiejewa 1,5:0,5.

W rywalizacji kobiet Puchar Świata zdobyła w poniedziałek Rosjanka Aleksandra Kosteniuk po zwycięstwie nad rodaczką Aleksandrą Goriaczkiną 1,5:0,5. W spotkaniu o trzecie miejsce Ukrainka Anna Muzyczuk remisuje z Chinką Zhongyi Tan i o losach tego pojedynku zadecyduje wtorkowa dogrywka.

Dwa pierwsze miejsca w turnieju open Pucharu Świata, nie licząc Carlsena, premiowane są kwalifikacją do przyszłorocznego turnieju kandydatów oraz nagrodą finansową w wysokości 110 i 80 tys. dolarów. W przypadku przegranej z Norwegiem, który ma już zapewniony udział w mistrzowskim cyklu, Duda będzie miał drugą szansę awansu w meczu o trzecie miejsce PŚ w Soczi z pokonanym w drugim półfinale Fiedosiejewem.

Turniej o Puchar Świata w klasycznej formule przy szachownicach toczy się w jednym ze sportowo-wypoczynkowych kompleksów górskiego ośrodka Krasna Polana, 40 km od Soczi, gdzie podczas zimowych igrzysk olimpijskich 2014 odbywały się konkurencje narciarstwa alpejskiego i biegowego.

Impreza rozgrywana jest systemem pucharowym. Mecze składają się z dwóch klasycznych partii, w przypadku remisu trzeciego dnia odbywa się dogrywka w skróconym czasie gry.