Tokio 2020: Australia z brązowym medalem w koszykówce mężczyzn

Bohaterem zwycięzców był rozgrywający Patty Mills (San Antonio Spurs), który zdobył 42 punkty i miał dziewięć asyst.

Koszykarze Australii pokonali Słowenię 107:93 (20:19, 33:26, 25:22, 29:26) w meczu o trzecie miejsce turnieju olimpijskiego w Tokio i po raz pierwszy w historii zdobyli medal igrzysk. Mistrzami zostali wcześniej Amerykanie, którzy pokonali Francuzów 87:82.

Australijczycy, którzy czterokrotnie zajmowali w igrzyskach czwartą lokatę (2016, 2000, 1996 i 1988), w końcu wywalczyli brązowy medal.

Lider Słoweńców Luka Doncic grający z obandażowanym nadgarstkiem uzyskał 22 punkty (m.in. trafił tylko 3 z 13 zza linii 6,75 m), miał osiem zbiórek i siedem asyst, ale też osiem strat. Słowenia, która z Doncicem w składzie wygrała 17 międzynarodowych meczów od 2017 r., na igrzyskach w Tokio doznała dwóch porażek - w półfinale z Francją (89:90) i w meczu o trzecie miejsce.

Koszykarze z antypodów mieli przewagę przez większą część meczu. Prowadzili do przerwy 53:45, a w połowie trzeciej kwarty 64:52.

W ostatniej części Słoweńcy zmniejszyli straty do trzech punktów (80:83) po rzucie Doncica w 34. minucie. Australijczycy odpowiedzieli jednak rzutami zza linii 6,75 m Millsa, Joe Inglesa (Utah Jazz) i Dante Exuma (Houston Rockets).

Złoty medal rano zdobyli Amerykanie, którzy wygrali z Francuzami 87:82. To ich czwarty tytuł z rzędu i 16. w historii olimpijskich zmagań koszykarzy.