Tour de Pologne 2021: Phil Bauhaus wygrał 1. etap!

Niemiec Phil Bauhaus z grupy Bahrain - Victorious wygrał 1. etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne 2021. Podczas pierwszego etapu kolarze pokonali trasę Lublin - Chełm, liczącą w sumie 216 kilometrów. Polak Michał Paluta został pierwszym liderem klasyfikacji górskiej.

Najlepszy z Polaków, Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) zajął dziesiąte miejsce.

Po finiszu pod górę, gdzie peleton mocno się rozciągnął, Bauhaus wyprzedził Kolumbijczyka Alvaro Hodega (Deceuninck-Quick Step) oraz Francuza Hugo Hofstettera (Israel Start-Up Nation).

W czołówce klasyfikacji generalnej kolejność jest identyczna. Piąte miejsce, ze stratą siedmiu sekund do lidera, zajmuje Kwiatkowski, który zdobył trzy sekundy bonifikaty na lotnej premii w Krasnymstawie.

Na starcie wyścigu w Lublinie Kwiatkowski mówił, że ostatnie dni były dla niego niezwykle, nie tylko ze względu na igrzyska olimpijskie w Tokio, gdzie zajął 11. miejsce, ale przede wszystkim dlatego, że został ojcem. Nie miał dużo czasu, żeby się nacieszyć córeczką Marysią.

"W Tour de Pologne chcę pokazać się z jak najlepszej strony. Kluczowe będą etapy drugi, z metą pod górę w Przemyślu, oraz jazda indywidualna na czas w Katowicach" – ocenił mistrz świata z 2014 roku.

Kwiatkowskiego wspiera bardzo silna ekipa Ineos Grenadiers, w składzie ze zwycięzcą Giro d’Italia 2020 Brytyjczykiem Tao Geogheganem Hartem i Michałem Gołasiem, który w tym sezonie kończy karierę i po raz ostatni startuje w Polsce.

Rozgrzewkowy, choć bardzo długi etap wyścigu z Lublina do Chełma (216 km) stał przez kilka godzin pod znakiem ucieczki trzech kolarzy: Michała Paluty z reprezentacji Polski, Jewgienija Fiodorowa z Kazachstanu (Astana-Premier Tech) oraz Amerykanina Seana Bennetta (Qhubeka). Oderwali się od peletonu już na pierwszych kilometrach, a potem między sobą dzielili punkty na lotnych i górskich premiach. Koszulkę najlepszego "górala" zdobył Paluta, natomiast w klasyfikacji aktywnych prowadzenie objął Fiodorow.

Uciekinierów doścignięto przed lotną premią w Krasnymstawie (176 km), na której doszło do pierwszej próby sił. Znakomicie rozprowadzany Kwiatkowski wygrał ją i zdobył trzy sekundy bonifikaty, minimalnie wyprzedzając Słoweńca Mateja Mohorica.

W Chełmie, gdzie wyścig powrócił po 37 latach przerwy i gdzie kolarzy dopingowało bardzo dużo kibiców, peleton mocno się rozciągnął. W końcówce pod górę, ale nie tak stromą, jaka czeka kolarzy we wtorek w Przemyślu, zaatakował Hodeg. Kolumbijski sprinter uzyskał sporą przewagę, jednak na ostatnich metrach doścignął go i minimalnie wyprzedził Bauhaus.

27-letni Niemiec odniósł 16. zwycięstwo w zawodowej karierze, a trzecie w imprezie z cyklu World Tour. W 2017 i 2018 roku wygrał po jednym etapie w Criterium du Dauphine oraz w Abu Dhabi Tour. W Chełmie w nagrodę dostał kostkę brukową. Takie trofeum otrzymują zwycięzcy słynnego wyścigu klasycznego Paryż-Roubaix.

We wtorek drugi etap z Zamościa do Przemyśla (200,8 km).

W trakcie 78. edycji Tour de Pologne kolarze będą rywalizować podczas siedmiu etapów, odwiedzając m.in. Lublin, Chełm, Zamość, Przemyśl, Sanok, Rzeszów, Tarnów, Katowice, Zabrze oraz Kraków. Transmisja Tour de Pologne 2021 w Polsacie Sport.

Szeroko o wydarzeniach na trasie Tour de Pologne oraz wokół wyścigu informować będzie portal Polsatsport.pl.