Rewelacja ME siatkarek pożegnała się z turniejem!

W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym mistrzostw Europy siatkarek Holandia pokonała Szwecję 3:0. Pomarańczowe zameldowały się w półfinale, a reprezentacja Szwecji – największa rewelacja tej edycji ME – pożegnała się z turniejem.

Szwedki, które w mistrzostwach Europy wystąpiły po raz pierwszy od 1983 roku, w 1/8 finału sensacyjnie wyeliminowały Bułgarię. W starciu z Holenderkami też nie były faworytkami. Przegrały w trzech setach, zdołały jednak stoczyć wyrównaną walkę z wyżej notowanymi przeciwniczkami.

Premierowa partia miała zacięty przebieg. Po uderzeniu Eline Timmerman ze środka Holandia miała piłkę setową (23:24), ale szybka odpowiedź Isabelle Haak rozpoczęła rywalizację na przewagi. W niej więcej szczęścia miały bardziej doświadczone Holenderki, a wynik na 25:27 ustalił autowy atak Szwedek. Drugi set bez emocji – wyraźna porażka Szwecji 16:25. W trzecim Holenderki również nadawały ton wydarzeniom na parkiecie (4:8, 11:15) choć w środkowej części rywalki zerwały się do walki (16:15). Końcówka przebiegała jednak po myśli Pomarańczowych, a mocne uderzenie Anne Buijs przypieczętowało ich awans do półfinału (19:25).