Iran pokonany! Polscy siatkarze w finale mistrzostw świata U-19

Polacy w finale mistrzostw świata U-19

Reprezentacja Polski zagra w finale siatkarskich mistrzostw świata U-19. W Teheranie Biało-Czerwoni pokonali gospodarzy – Iran 3:1. Najwięcej punktów dla finalistów zdobył Tytus Nowik.

Polscy siatkarze po raz drugi zmierzyli się z gospodarzami turnieju. Zwycięstwem 3:0 podopieczni Michała Bąkiewicza zapewnili sobie pierwsze miejsce w tabeli grupy A. Następnie w 1/8 finału wygrali bez straty seta z Kolumbią, a awans do półfinału wywalczyli, pokonując w trzech odsłonach reprezentację Niemiec. Do pory Polska drużyna jako jedyna na tych mistrzostwach nie przegrała jeszcze seta.

Otwierająca partia półfinału z Iranem była bardzo wyrównana. Polaków do wygrania pierwszego seta poprowadził Nowik. Zawodnik Gwardii Wrocław zdobył dziewięć punktów, w tym w kluczowym momencie, po długiej wymianie przy stanie 24:24. Trener Irańczyków Masoud Armat próbował jeszcze wybić Polaków z rytmu, zarządzając przerwę, ale to nie poskutkowało. W decydującej akcji atakujący ze skrzydła Javan Bonehgaz Younes nie trafił w boisko i Polacy mogli cieszyć się z wygranej partii (26:24).

Druga odsłona spotkania przyjęła podobny obraz. Polacy przed dłuższy czas utrzymywali jedno- lub dwupunktową przewagę, ale i tym razem Persowie odrobili początkowe straty (11:11). Ponownie wyrównana walka trwała do samego końca i dopiero w końcówce seta Polska odskoczyła rywalom. Po dwóch setbolach i błędzie Norouziego Erfana podopieczni trenera Bąkiewicza zwyciężyli 25:23.

Po wyrównanym początku trzeciego seta Biało-Czerwoni błyskawicznie odrobili straty i przejęli inicjatywę (11:8, 13:10). W kolejnej fazie partii do głosu zaczęli dochodzić Irańczycy, którzy przy stanie 17:17 złapali kontakt i wypracowali sobie trzypunktową przewagę (18:21). Pomimo trzech zmarnowanych piłek setowych, siatkarze Armata ostatecznie zwyciężyli partię 25:23 i pierwszy przegrany set Polaków na mistrzostwach stał się faktem.

Podrażnieni Polacy koncertowo rozgrywali decydującą partię. Biało-Czerwoni nabrali wiatru w żagle, powiększali punktowy dystans, a rywale stanęli (9:3, 11:5, 13:7). Kiedy wydawało się, że polscy siatkarze pewnie wygrają w czwartym secie, gospodarze turnieju niespodziewanie złapali kontakt (18:17). Ostatecznie to jednak Polska triumfowała w ostatnim secie 25:20 i w całym meczu 3:1.

O złote medale Polacy powalczą w czwartek 2 września. W finale czekają już Bułgarzy, którzy pokonali w tie-breaku Rosję.

Polska – Iran 3:1 (26:24, 25:23, 23:25, 25:20)

Polska: Kajetan Kubicki, Kamil Szymendera, Jakub Majchrzak, Tytus Nowik, Piotr Śliwka, Mateusz Kufka oraz Kuba Hawryluk (libero), Jakub Olszewski, Dominik Czerny, Mateusz Nowak, Damian Biliński, Kacper Ratajewski

Trener: Michał Bąkiewicz

Iran: Younes Javan Bonehgaz, Erfan Norouzi, Amir Mohammad Golzadeh, Poriya Hossein Khanzadeh Firouzjah, Yousef Kazemi Poshtpari, Arshia Behnezhad oraz Jelodarian Maman Sajad (libero), Ilshan Davoodipour, AmirMohammad Heidarizad, Shayan Sepehri Fard, Mobin Nasri Mastanabad.

Trener: Masoud Armat