Znamy komplet półfinalistów włoskiej Serie A siatkarzy. Dwaj potentaci za burtą!

Yuki Ishikawa był jednym z najlepszych zawodników piątego meczu ćwierćfinału ligi włoskiej pomiędzy Gas Sales Bluenergy Piacenza a Allianzem Mediolan (0:3)

Zespoły Allianzu Mediolan i Mint Vero Volley Monza dołączyły do Sir Susa Vim Perugia oraz Itasu Trentino w półfinałach rozgrywek o siatkarskie mistrzostwo Włoch. W piątych, decydujących meczach ćwierćfinałowych serii mediolańczycy pokonali 3:0 Gas Sales Bluenergy Piacenza, a ekipa z Monzy wygrała z Cucine Lube Civitanova 3:1.

W rywalizacji zespołów z Mediolanu i Piacenzy trzy z czterech wcześniejszych meczów kończyły się w pięciu setach, jedno - w czterech. W środę Allianzowi do wygranej i awansu wystarczyły trzy partie. W każdej z nich o wygranej zespołu trenera Roberto Piazzy decydowała lepsza postawa mediolańczyków w końcowych fragmentach.

W pierwszym secie rozstrzygającego meczu, którego gospodarzem była prowadzona przez Andreę Anastasiego Piacenza, aż do stanu 20:20 toczyła się walka punkt za punkt. Potem znacznie lepiej finiszowali goście. Po kontrataku zakończonym efektownym uderzeniem Yukiego Ishikawy z szóstej strefy wyszli na prowadzenie 22:20, chwilę później Yuri Romano zaatakował z prawego skrzydła w aut (23:20). Seta zakończył serwis Ferre Reggersa, po którym gracze Piacenzy nie byli w stanie przebić piłki na drugą stronę (25:21).

Do połowy drugiej odsłony nieznacznie prowadzili gospodarze (7:5, 15:13), ale druga część partii znów należała do ekipy z Mediolanu. Od stanu 17:17 zawodnicy trenera Roberto Piazzy zdobyli pięć punktów z rzędu i zbudowali w ten sposób czteropunktową przewagę (21:17). W kontratakach Allianzu główną rolę odgrywał Ishikawa, z kolei Agustin Loser zdobył ważny punkt blokiem na Robertlandym Simonie.

Widząc, że kolejny set wymyka się jego drużynie z rąk, Anastasi poprosił o czas i próbował wstrząsnąć swoimi zawodnikami, jednak ci po powrocie na boisko nie byli w stanie odrobić strat. W ostatniej akcji Osniel Mergarejo pewnie zaatakował po ostrym skosie i goście znów wygrali 25:21.

W secie numer trzy siatkarze Allianzu odparli wczesny szturm gospodarzy (3:0), szybko wyrównali na 4:4, a potem, po długim okresie wyrównanej gry, znów przełamali przeciwników w końcowej fazie partii. Duże znaczenie miała akcja, w której po wybloku Losera na Simonie kontratak skończył Reggers - ekipa z Mediolanu objęła dzięki niej prowadzenie 20:18.

Przy wyniku 23:21 dla gości sędziowie nie byli w stanie ocenić, czy po zagrywce Simona Ishikawa zdołał odbić piłkę, zanim ta dotknęła parkietu i po dość długiej przerwie na wideoweryfikację postanowili powtórzyć akcję. Za drugim razem kubański środkowy Piacenzy zaserwował tak, że Japończyk nie zdołał przyjąć jego zagrywki (23:22), ale chwilę później świetnie spisujący się Ishikawa skutecznym atakiem z szóstej strefy dał swojemu zespołowi meczbola.

W kolejnej akcji rozgrywający gości Paolo Porro znów wystawił na drugą linię do kapitana japońskiej drużyny narodowej, a ten znów nie zawiódł. Allianz Mediolan wygrał 25:22, całe spotkanie 3:0, a ćwierćfinałową serię z Gas Sales Bluenergy Piacenza 3-2.

Tym samym takie gwiazdy siatkówki, jak Simon, Yoandy Leal, Ricardo Lucarelli, Antoine Brizard czy Yuri Romano pożegnały się z walką o mistrzostwo Włoch już w ćwierćfinale. Wcześniej trzeci zespół poprzedniego sezonu Serie A również w ćwierćfinale pożegnał się z Ligą Mistrzów, po przegranym dwumeczu z Jastrzębskim Węglem.

W rywalizacji Cucine Lube i Mint Vero Volley drużyna z Monzy wygrała dwa pierwsze spotkania, jednak w kolejnych dwóch po pięciosetowej walce zwyciężali aktualni wicemistrzowie Włoch.

Wydawało się, że w piątym spotkaniu, grając przed własną publicznością, to siatkarze trenera Gianlorenzo Blenginiego mają większe szanse na zwycięstwo i awans. Pierwszego i drugiego seta po wyrównanej walce wygrali jednak goście - oba wynikiem 25:23. W kolejnej partii wyraźnie lepsza była Civitanova (25:20), ale już czwarta odsłona znów padła łupem gości, którzy w połowie seta zdobyli dwu, trzypunktową przewagę i utrzymali ją do końca, zwyciężając 25:22 i w całym spotkaniu 3:1.

Porażka Cucine Lube oznacza, że ten niezwykle zasłużony dla włoskiej siatkówki zespół zakończy rozgrywki poza ligowym podium po raz pierwszy od dziewięciu lat.

Mint Vero Volley Monza w półfinale zmierzy się z aktualnym mistrzem kraju, Itasem Trentino, który w ćwierćfinale pokonał w trzech meczach Valsa Group Modena. Allianz zagra z drużyną Kamila Semeniuka i Wilfredo Leona - Sir Susa Vim Perugia. Ekipa z Umbrii, tak jak Itas, zamknęła swoją serię ćwierćfinałową wynikiem 3-0. Pokonała w niej Ranę Werona.

Pierwsze mecze półfinałów zostaną rozegrane 31 marca.

Wyniki piątkowych piątych meczów ćwierćfinałowych Serie A1 siatkarzy:

Gas Sales Bluenergy Piacenza - Allianz Mediolan 0:3 (21:25, 21:25, 22:25)

Piacenza: Antoine Brizard, Yuri Romano (14), Yoandy Leal (9), Ricardo Lucarelli (9), Edoardo Caneschi (4), Robertlandy Simon (6), Leonardo Scanferla (libero) oraz Robbert Andringa, Bruno Dias, Fabrizio Gironi, Francesco Recine, Fabio Ricci.

Mediolan: Paolo Porro (1), Ferre Reggers (16), Yuki Ishikawa (18), Matej Kazijski (9), Agustin Loser (6), Marco Vitelli (6), Damiano Catania (libero) oraz Osniel Mergarejo (2), Petar Dirlić, Nicola Zonta.

Stan rywalizacji: 3:2 dla Allianzu Mediolan. Awans: Allianz Mediolan.

Cucine Lube Civitanova - Mint Vero Volley Monza 1:3 (23:25, 23:25, 25:20, 22:25)

Civitanova: Luciano De Cecco (2), Ivan Zaytsev (5), Marlon Yant (18), Aleksandar Nikołow (19), Simone Anzani (8), Barthelemy Chinenyeze (4), Fabio Balaso (libero) oraz Adis Lagumdzija (10), Enrico Diamantini (1), Mattia Bottolo (1).

Monza: Fernando Kreling (1), Arthur Szwarc (14), Stephen Maar (22), Ran Takahashi (19), Gianluca Galassi (6), Gabriele Di Martino (5), Marco Gaggini (libero) oraz Thomas Beretta, Eric Loeppky (5), Nik Mujanović, Petar Visić.

Stan rywalizacji: 3:2 dla Mint Vero Volley Monza. Awans: Mint Vero Volley Monza.