Polska - Albania: Wysoka wygrana Biało-Czerwonych

Reprezentacja Polski pokonała Albanię 4:1 w meczu eliminacji do mistrzostw świata 2022. Bramki dla drużyny Paulo Sousy zdobyli Robert Lewandowski, Adam Buksa, Grzegorz Krychowiak i Karol Linetty. Dla Biało-Czerwonych to druga wygrana w kwalifikacjach do mundialu.

Albańczycy zaczęli bardzo ostro. W ciągu pierwszych kilkunastu minut żółte kartki obejrzeli Amir Abrashi, Keidi Bare i Elseid Hysaj. Biało-Czerwoni objęli prowadzenie w 12. minucie gry, gdy centrę Kamila Glika strzałem głową zamknął Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski zdobył 70. gola w narodowych barwach.

Wydawało się, że zdobyta bramka napędzi drużynę Paulo Sousy. Niestety, w 25. minucie gry Klaus Gjasula zagrał w pole karne do Sokola Cikalleshiego. Napastnik reprezentacji Albanii oddał precyzyjny strzał, którym pokonał Wojciecha Szczęsnego. Po zdobytym golu goście przesunęli się na połowę Polaków. W 32. minucie o krok od trafienia do siatki był Rey Manaj. Świetną interwencją w tej sytuacji popisał się jednak bramkarz Juventusu.

Tuż po tej sytuacji trener Sousa dokonał pierwszej zmiany. W 33. minucie spotkania Bartosza Berszyńskiego zastąpił Paweł Dawidowicz. Kolejne minuty nie wyglądały dobrze wykonaniu Polaków. Albańczycy przeważali, zaś gra Biało-Czerwonych pozostawiała wiele do życzenia. Kiedy wydawało się, że to goście są bliżej trafienia, Przemysław Frankowski zagrał piłkę na głowę Adama Buksy. Debiutujący w narodowych barwach napastnik mocnym strzałem głową skierował piłkę do siatki. Na przerwę Polska zeszła prowadząc 2:1.

Niespełna 10 minut po zmianie stron prawym skrzydłem ruszył Lewandowski. Napastnik Bayernu Monachium wygrał pojedynek biegowy z albańskim obrońcą. Następnie zszedł do środka i wyłożył piłkę na strzał Krychowiakowi, który skierował futbolówkę do pustej bramki.

Polacy mogli podwyższyć w 68. minucie gry. Lewandowski trafił nawet do siatki, lecz zagrywający mu piłkę Buksa był na minimalnym ofsajdzie. Później Albańczycy szukali swoich szans. Strzelali Cikaleshi i Roshi, ale piłka nie znajdowała drogi do bramki. Ten drugi był bliski trafienia w 86. minucie, gry lecz futbolówka minęła bramkę Szczęsnego.

Wynik meczu w 89. minucie ustalił mocnym strzałem Karol Linetty. Piłka zanim wpadła do bramki odbiła się od poprzeczki. Był to ostatni akord tego spotkania. Polacy odnieśli drugie zwycięstwo w eliminacjach do przyszłorocznego mundialu.

Polska - Albania 4:1 (2:1)

Bramki: Lewandowski 12, Buksa 44, Krychowiak 54, Linetty 89 - Cikalleshi 25

Polska: Wojciech Szczęsny - Bartosz Bereszyński (32. Paweł Dawidowicz), Kamil Glik, Jan Bednarek, Maciej Rybus (81. Tymoteusz Puchacz) - Kamil Jóźwiak, Grzegorz Krychowiak, Jakub Moder, Przemysław Frankowski (62. Karol Linetty) - Adam Buksa (81. Karol Świderski), Robert Lewandowski

Albania: Etrit Berisha - Ardian Ismajli, Berat Djimsiti, Marash Kumbulla - Elseid Hysaj, Keidi Bare, Klaus Gjasula, Amir Abrashi (74. Endri Cekici), Rey Manaj (68. Bekim Balaj), Lorenc Trashi (67. Odise Roshi) - Sokol Cikalleshi (83. Myrto Uzuni)

Żółte kartki: Świderski, Bednarek - Abrashi, Bare, Hysaj, Manaj, Gjasula.

Sędzia: Maurizio Mariani (Włochy). Widzów: 38 254.