Bundesliga: Robert Lewandowski z golem, Bayern Monachium rozbił RB Lipsk

Robert Lewandowski

Robert Lewandowski zdobył gola z rzutu karnego, a broniący tytułu Bayern Monachium wygrał na wyjeździe z RB Lipsk 4:1 w 4. kolejce piłkarskiej Bundesligi. Szalony mecz odbył się w Leverkusen, gdzie Bayer przegrał z Borussią Dortmund 3:4. Dwie bramki strzelił Erling Haaland.

"Lewy" trafił w do siatki w swoim 14. meczu ligowym z rzędu (łącznie z poprzednimi rozgrywkami), a w 17. kolejnym Bayernu o stawkę. Polakowi brakuje już tylko dwóch spotkań w Bundeslidze, aby wyrównać polski rekord występującego przed wojną w Ruchu Chorzów Teodora Peterka, który trafiał w 16 ligowych starciach z rzędu. Natomiast najlepsze takie osiągnięcie w świecie należy od 2013 roku do Argentyńczyka Lionela Messiego - 21 spotkań w barwach Barcelony.

Lewandowski, licząc z wcześniejszymi występami w Borussii Dortmund, strzelił w Bundeslidze 283 gole w 354 spotkaniach (z czego w Bayernie - 209). Lepszy od niego jest tylko zmarły niedawno Gerd Mueller - słynny niemiecki snajper w 427 spotkaniach w barwach Bayernu w lidze zdobył 365 goli.

Sobotni mecz z wicemistrzem Niemiec był szczególny dla trzech ludzi z Bayernu - trenera Juliana Nagelsmanna, francuskiego obrońcy Dayota Upamecano oraz austriackiego pomocnika Marcela Sabitzera. Cała trójka do niedawna pracowała jeszcze w RB Lipsk, a Sabitzer - nazywany "płucami" tamtej drużyny - przeszedł do Bayernu dopiero 30 sierpnia. W sobotę Upamecano zagrał od początku, a Sabitzer pojawił się na boisku w drugiej połowie.

Bayern od pierwszego gwizdka pokazał, kto będzie rządził na boisku. Lewandowski już w 12. minucie wykorzystał jedenastkę, po zagraniu ręką w polu karnym jednego z rywali. Po przerwie trafili jeszcze Jamal Musiala (47), Leroy Sane (54) i Choupo-Moting (90+2), który w 59. minucie zastąpił na murawie kapitana reprezentacji Polski. Honorowego gola zdobył gospodarzy uzyskał Austriak Konrad Laimer (58).

Po czterech kolejkach niemieckiej ekstraklasy Bawarczycy mają 10 punktów, a zespół z Lipska, który doznał już trzeciej porażki, tylko trzy "oczka". Liderem pozostał VfL Wolfsburg, który jako jedyny zespół Bundesligi wywalczył komplet punktów, a w sobotę wygrał z beniaminkiem Greuther Fuerth 2:0.

Ciekawie w sobotę było też w Leverkusen, gdzie Borussia trzy razy przegrywała, by ostatecznie wygrać 4:3. Dwie bramki zdobył norweski talent Erling Haaland, a 400. mecz w barwach BVB rozegrał obrońca Mats Hummels.

Dwaj Polacy Robert Gumny i bramkarz Rafał Gikiewicz spędzili po 90 minut na murawie w barwach Augsburga, a ich zespół zremisował z Unionem Berlin 0:0. W stołecznym zespole Paweł Wszołek i Tomasz Puchacz nie załapali się do meczowej kadry.

W klasyfikacji strzelców liderem pozostał Lewandowski z sześcioma trafieniami, ale goni go Haaland, który ma ich pięć