ME siatkarzy: W XXI wieku Polacy częściej odpadli w ćwierćfinale niż zdobywali medal

Siatkówka
ME siatkarzy: W XXI wieku Polacy częściej odpadli w ćwierćfinale niż zdobywali medal
fot. PAP
W 2015 roku na ME Polaków w ćwierćfinale wyeliminowali Słoweńcy.

W ostatnich 20 latach polscy siatkarze częściej w mistrzostwach Europy odpadali w ćwierćfinale niż zdobywali medal. Na piątym miejscu zakończyli w tym okresie występ czterokrotnie, a wywalczyli trzy krążki. We wtorek zagrają z Rosjanami, by poprawić tę statystykę.

Łącznie biało-czerwoni dziewięć razy znaleźli się na podium czempionatu Starego Kontynentu. Po raz pierwszy w 1967 roku, gdy stanęli na jego najniższym stopniu. Potem zanotowali "srebrną serię" - taki medal wywalczyli w pięciu kolejnych edycjach w latach 1975-1983. Na następny krążek musieli czekać aż 26 lat. Wówczas podopieczni Argentyńczyka Daniela Castellaniego wywalczyli złoto, jedyne jak na razie w historii tej imprezy.

 

ZOBACZ TAKŻE: Gdzie obejrzeć transmisję meczu Polska - Rosja?

 

W XXI wieku nastąpił renesans sukcesów polskich siatkarzy po latach posuchy. O ile w tym okresie wywalczyli trzy medale rozgrywanych co dwa lata ME, to tyle samo razy stawali na podium odbywających się co cztery lata mistrzostw świata. Przy czym w czempionacie globu triumfowali w dwóch ostatnich edycjach, a w rywalizacji kontynentalnej dołożyli dwa brązy (2011 i 2019).

 

W przypadku występów Biało-Czerwonych w igrzyskach mówi się o "klątwie ćwierćfinału", bowiem odpadli na tym etapie w pięciu ostatnich turniejach olimpijskich. W odniesieniu do ME nie mają aż tak pechowej serii, ale w ciągu ostatnich 20 lat zatrzymali się na tym etapie czterokrotnie, w tym trzy razy z rzędu (2001, 2003, 2005 i 2015).

 

Jeżeli można mówić w ostatnich latach o klątwie dotyczącej Polaków w ME, to dotyczy ona ich pojedynków ze Słoweńcami. Ulegli im w trzech poprzednich edycjach, gdy stawka była bardzo wysoka - w ćwierćfinale w 2015 roku, barażu o "ósemkę" dwa lata później i półfinale w 2019.

 

We wtorek podopieczni Vitala Heynena zmierzą się w Gdańsku w ćwierćfinale z Rosjanami. Ostatnio rywalizowali z nimi w tej imprezie 10 lat temu - triumfowali wówczas w meczu o brązowy medal 3:1.

 

Współorganizatorami obecnej edycji ME - poza Polską - są Czechy, Estonia i Finlandia.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

Polscy siatkarze zostaną mistrzami Europy?

  • Tak
    66,8%
  • Nie
    33,2%
Głosów: 5712

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie