Wiesław Wilczyński: Mamy wiele powodów do satysfakcji

Piłka nożna
Wiesław Wilczyński: Mamy wiele powodów do satysfakcji
fot. Polsat Sport

Barca Academy Warszawa to największa akademia FC Barcelony na świecie. W sobotę obchodziła jubileusz 10-lecia. Prezes Wiesław Wilczyński opowiedział o projekcie Escola Varsovia i Barca Academy Warszawa.

W Akademii wyszkolono reprezentantów Polski, Słowacji, Słowenii, Armenii, Litwy i Nigerii. Barca Academy Warszawa to pierwsza akademia FC Barcelony która powstała, nie licząc głównego oddziału w Barcelonie.

 

- Wychowaliśmy całą kadrę trenerską, a nasi piłkarze w minionych latach przeszli do największych klubów w Europie i w Polsce - przyznał prezes Escola Varsovia i Barca Academy Warszawa.

 

Marcin Bułka trafił do Chelsea, obecnie gra OGC Nice. Artemijus Tutyskinas wytransferowany został do FC Crotone, później zadebiutował w pierwszej reprezentacji Litwy w meczu eliminacyjnym mistrzostw świata przeciwko Włochom. Zan-Luk Leban trenuje w pierwszym zespole Evertonu. Balthazar Pierret trafił do OGC Nice.

 

To tylko kilka nazwisk piłkarzy, którzy szkolili się w warszawskiej akademii. Transfery polskie i zagraniczne są istotne i cieszą, ale sukcesem dla prezesa Wilczyńskiego jest coś innego.

 

- Sukcesem jest każde dziecko, które jest szczęśliwe, osiąga sukcesy na boisku i walczy na dużych arenach piłkarskich - powiedział Wiczyński.

 

Prezes Barca Academy Warszawa opowiedział jak wyglądała sytuacja polskiej młodzieżowej piłki nożnej 10 lat temu.

 

- Kiedy przyjrzałem się szkoleniu w polskiej piłce to zauważyłem brak wzorców szkolenia i metodologii. Ja szukałem gotowych wzorców. 10 lat temu na topie była FC Barcelona, to było imponujące. Pomyślałem, że trzeba ten projekt kupić i implementować w Polsce. Przygotowanie projektu jest niezwykle trudne, pracujemy od 10 lat i to była mądra decyzja. To posunięcie pozwoliło nam wejść do grupy najlepszych akademii w Polsce. Niespodziewanie wygrywaliśmy z zespołami z kluczowych akademii po dwóch albo trzech latach pracy - dodał.

 

Cała rozmowa z Wiesławem Wilczyńskim w załączonym wideo.

PZ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie