Anna Tybor wyrusza na Manaslu po swój pierwszy zjazd z ośmiotysięcznika!

Inne
Anna Tybor wyrusza na Manaslu po swój pierwszy zjazd z ośmiotysięcznika!
fot. materiały prasowe
Anna Tybor zamierza zdobyć ósmą górę świata Manaslu bez użycia dodatkowego tlenu, by następnie zjechać z niej na nartach.

Narciarka Anna Tybor rusza w Himalaje! Już w najbliższą niedzielę, 5 września, startuje wyprawa Dream Line Manaslu 8163. Czołowa polska skialpinistka zamierza zdobyć ósmą górę świata bez użycia dodatkowego tlenu, by następnie zjechać z niej na nartach, czego nie dokonała jeszcze żadna kobieta, a żadna Polka w Himalajach nawet nie próbowała dokonać.

Manaslu jest pierwszym ośmiotysięcznikiem, na który Tybor będzie się wspinać. 29-letnia zakopianka długo dążyła do spełnienia tego marzenia, przez kilkanaście lat zdobywając doświadczenie górskie i sportowe od Tatr, przez Alpy, po Kaukaz i Pamir. W tym ostatnim osiągnęła swój najwyższy dotąd szczyt. Zjazd na nartach z liczącego 7134 m Piku Lenina uniemożliwiła jednak pogoda. Wiatr wywiał spod wierzchołka śnieg odsłaniając skały. Poza tamtym szczytem w górach wysokich Tybor wspinała się też zimą na Kazbek i Piz Bernina, zajęła II miejsce w biegu Elbrus Race prowadzącym na najwyższy szczyt Kaukazu, a na Mont Blanc wbiegła z Les Houches w 6 godzin i 15 minut.
Ale przede wszystkim osiągała szczyty w ramach zawodów skialpinistycznych wchodząc na nie na nartach lub wspinając się z nartami przypiętymi do plecaka. Startowała w mistrzostwach świata i w najbardziej ekstremalnych zawodach w narciarstwie wysokogórskich, takich jak Pierra Menta, Trofeo Mezzalama, Adamello Ski Raid. Była piąta zarówno w mistrzostwach Europy, jak i w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Pięciokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski, wygrywając m.in. w Pucharze Pilska i prestiżowym Memoriale Piotra Malinowskiego.
Górską pasję, miłość do nart i sportowe zacięcie odziedziczyła po rodzicach. Mamie, która jest czynną przewodniczką tatrzańską i tacie, który był międzynarodowym przewodnikiem górskim i ratownikiem TOPR. Jako jeden z pierwszych Polaków Jan Tybor startował także w skialpinistycznych zawodach w Alpach. Anna kontynuuje jego drogę nie tylko na nartach, ale i w ratownictwie górskim. Od kilku lat, mieszkając we włoskim Livigno, służy w tamtejszym Soccorso Alpino. W Alpach spędza na nartach siedem miesięcy w roku, przez pozostałe trenuje biegając po górach i wspinając się na nie, uprawia też kolarstwo górskie i szosowe. Czas na trening i pasję dzieli z pracą w zawodzie architekta.


Przed Anną narciarski szlak na Manaslu przecierał Andrzej Bargiel, któremu zła pogoda pokrzyżowała jednak plan pełnego zjazdu z wierzchołka do bazy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że pierwszymi Polakami, a zarazem pierwszymi zdobywcami szczytu byli także zakopiańczycy, ratownicy TOPR-u Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski.


Zespół wyprawy Dream Line Manaslu 8163 uzupełnią dwaj doświadczeni włoscy przewodnicy górscy UIAGM z Bormio, Marco Majori i Federico Secchi oraz fotograf Piotr Drzastwa. W niedziele cała czwórka wyląduje w Katmandu, w połowie września po trekkingu do bazy rozpocznie działalność górską, która potrwa około trzy tygodnie. Wyprawa zakończy się w połowie października.

 

Postęp wyprawy można będzie śledzić na bieżąco dzięki lokalizatorowi GPS, który Ania będzie miała ze soba podczas ataku: https://maps.findmespot.com/s/SVNS


Sponsorem głównym wyprawy Anny Tybor na Manaslu jest Revolt Energy. Partnerami wyprawy zostali także Polar Sport - Twój Sklep Górski, Salomon, Pajak, Julbo, LyoFood i La Mano. Patronem medialnym jest RMF FM.

 

 

Informacja Prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie