Maraton w Londynie: Wygrana Lemmy i Jepkosgei

Etiopczyk Sisay Lemma osiągnął czas 2:04.01

Etiopczyk Sisay Lemma wśród mężczyzn i Kenijka Joyciline Jepkosgei triumfowali w biegu maratońskim w Londynie. Na trasie z Blackheath w południowo-wschodnim Londynie do centrum handlowego przed Pałacem Buckingham walczyło około 40 tysięcy zawodników.

Lemma, który w poprzednim starcie w Londynie był trzeci, w tym roku osiągnął czas 2:04.01. Drugi był Kenijczyk Vincent Kipchumba wolniejszy o 27 s, a trzeci Etiopczyk Mosinet Geremew - strata 40 s.

Zwycięzca poprzedniej edycji Kenijczyk Shura Kitata nie wytrzymał tempa czołówki i uplasował się na szóstej pozycji.

Lemma zaatakował na kilka kilometrów przed metą i uciekł z czołówki składającej się z pięciu zawodników biegnących na czele od pierwszych kilometrów.

Wśród kobiet Jepkosgei przebiegła trasę w czasie 2:17.43, co czyni ją siódmą najszybszą kobietą w historii. Drugie miejsce zajęła Degitu Azimeraw z Etiopii, a trzecie jej rodaczka Ashete Bekere.

Rekordzistka świata i poprzednia triumfatorka Kenijka Brigid Kosgei dość długo biegła w czołówce, ale pod koniec dystansu odpadła i ostatecznie była czwarta.

W ubiegłym roku 40. edycja imprezy, która miała się odbyć w kwietniu, z powodu pandemii koronawirusa została przełożona na początek października. Zwyciężyli wtedy Kitata i Kosgei.

Zawody rozegrano na znacznie zmienionej niż w ubiegłych latach trasie. Uczestnicy mieli tym razem do pokonania prawie 20 okrążeń wokół St James's Park. Trasa była tak przygotowana, aby startujący mieli jak najmniejszy kontakt z kibicami.