Polscy siatkarze wywalczyli brązowy medal mistrzostw świata U–21!

Polska – Argentyna 3:0 w meczu o brąz MŚ U–21.

Polscy siatkarze wygrali w Cagliari z Argentyną 3:0 w meczu brązowy medal mistrzostw świata U–21. W finale Włosi pokonali Rosję 3:0.

Polacy pewnie wygrali premierową partię starcia o brązowy medal. Mili przewagę w polu zagrywki, lepiej punktowali blokiem i popełniali mniej błędów od rywali. W środkowej części seta biało-czerwoni uzyskali wyraźną przewagę (13:8), a w końcówce kontrolowali sytuację. W ostatniej akcji seta rywale nie poradzili sobie z zagrywką Adriana Markiewicza (25:16).

W drugiej odsłonie również ton wydarzeniom na boisku nadawali Polacy. Różnica była jeszcze większa, niż w poprzedniej partii. Biało-czerwoni zakończyli seta punktową serią, a wynik na 25:14 ustalił skutecznym atakiem Antoni Kwasigroch.

W trzeciej partii Argentyńczycy próbowali jeszcze nawiązać walkę, ale biało-czerwoni utrzymywali wypracowaną na początku przewagę (8:4, 15:11, 20:15). Kwasigroch wywalczył piłkę meczową, a po ataku Dawida Dulskiego (25:19), polscy siatkarze mogli świętować zdobycie brązowego medalu.

Najwięcej punktów: Dawid Dulski (20), Antoni Kwasigroch (10) – Polska; Agustin Gallardo (9) – Argentyna. Polacy dominowali w ataku, lepiej punktowali blokiem (10–5) i zagrywką (5–2), popełnili też zdecydowanie mniej błędów własnych od rywali (13–25).

Podopieczni trenera Daniela Plińskiego w pierwszej części turnieju pokonali Kubę 3:1, Bahrajn 3:0 i Bułgarię 3:1. W drugiej fazie grupowej wygrali 3:1 z Brazylią, następnie pokonali 3:2 po emocjonującym starciu Bułgarię i przypieczętowali awans do czołowej czwórki. W tym meczu kontuzji doznał jednak jeden z czołowych graczy – Michał Gierzot, który nie zagrał już do końca turnieju. W decydujących grach nie mógł wystąpić również inny przyjmujący – Jakub Czerwiński. Ostatni mecz tej części MŚ przyniósł porażkę 1:3 z Rosją.

W półfinale biało-czerwoni przegrali 2:3 z reprezentacją Italii. Wygrali dwa pierwsze sety, rywale zdołali jednak wyrównać stan meczu. Tie-break miał niesamowity przebieg: Polacy przegrywali przy zmianie stron 2:8, odrobili jednak straty, ale kluczowe akcje padły łupem Włochów. Polskim siatkarzom pozostała więc rywalizacja o brązowy medal, która zakończyła się zwycięstwem.

To czwarty medal reprezentacji Polski w mistrzostwach świata U–21. W przeszłości Polacy trzykrotnie sięgali po złoto: w 1997 roku w Bahrajnie (trener Ireneusz Mazur), w 2003 w Iranie (trener Grzegorz Ryś) oraz w 2017 w Czechach (trenerzy Sebastian Pawlik i Maciej Zendeł).

Polska – Argentyna 3:0 (25:16, 25:14, 25:19)

Polska: Jakub Kraut, Dawid Dulski, Karol Urbanowicz, Jakub Strulak, Dawid Pawlun, Antoni Kwasigroch – Maciej Nowowsiak (libero). Trener: Daniel Pliński.
Argentyna: Valentino Vidoni, Pablo Urchevich, Agustin Gallardo, Ramses Cascu, Wilson Acosta, Manuel Armoa – Tobias Scarpa (libero) oraz Luciano Aloisi, Lorenzo Nieto, Lucas Ibazeta. Trener: Martin Ariel Lopez.

Skład reprezentacji Polski juniorów na MŚ U–21 siatkarzy 2021: Igor Gniecki, Dawid Pawlun (rozgrywający), Jakub Czerwiński, Michał Gierżot, Jakub Kraut, Antoni Kwasigroch (przyjmujący), Dawid Dulski, Bartosz Gomułka (atakujący), Adrian Markiewicz, Jakub Strulak, Karol Urbanowicz (środkowi), Maciej Nowowsiak (libero).

Sztab trenerski i medyczny: Daniel Pliński (trener), Ariel Fijoł, Bartosz Lickindorf (asystenci trenera), Kacper Goździkiewicz (statystyk), Krzysztof Wróbel (fizjoterapeuta), Andrzej Wołkowycki (kierownik drużyny).