MŚ w zapasach: Magomedmurad Gadżijew zdobył złoto!

Sporty walki
MŚ w zapasach: Magomedmurad Gadżijew zdobył złoto!
fot. PAP
Magomedmurad Gadżijew zdobył złoty medal mistrzostw świata.

Magomedmurad Gadżijew (AKS Piotrków Trybunalski) wywalczył w Oslo złoty medal zapaśniczych mistrzostw świata w stylu wolnym w kategorii 70 kg. To pierwszy tytuł w historii startu Biało-Czerwonych w czempionacie globu w tym stylu. W finale Gadżijew pokonał Ernazara Akmatalijewa z Kirgistanu 2:1.

Gadżijew w kwalifikacjach pokonał Nicolae Cojocaru (W. Brytania) 9:0. W 1/8 finału jego wyższość musiał uznać Carlos Eduardo Romero Millaqueo (Chile), przegrywając 4:15. W ćwierćfinale Gadżijew zwyciężył Gruzina Zurabiego Iakobiszwileg 9:5, a w półfinale Turana Bajramowa z Azerbejdżanu 4:2.

 

ZOBACZ TAKŻE: Czy Tadeusz Michalik przeniesie się do MMA?

 

Finałowy rywal Gadżijewa w półfinale pokonał Jewgienija Żerbajewa (Rosyjska Federacja Zapaśnicza) 9:5.

 

 

Pochodzący z Dagestanu 33-letni Gadżijew po raz trzeci stanął na podium czempionatu globu. Tym razem na jego najwyższym stopniu. Z Paryża w 2017 roku przywiózł srebrny medal, a z Nursułtanu w 2019 brązowy.

 

W kolekcji ma także pięć medali mistrzostw Europy: dwa złote (Rzym 2020 i Ryga 2016), dwa srebrne (Nowy Sad 2017 oraz Kaspijsk 2018) i jeden brązowy (Bukareszt 2019).

 

Dzięki złotemu medalowi Gadżijewa Polska uplasowała się w tabeli medalowej na czwartym miejscu. Pierwsze przypadło USA 4-2-1, przed Iranem 3-3-1 oraz Rosyjską Federacją Zapaśniczą 2-2-3. Na podium stanęli wolniacy z 15 krajów.

 

W klasyfikacji punktowej pierwsza była Rosyjska Federacja Zapaśnicza - 173, przed USA - 168, Iranem - 162, Gruzją - 68, Turcją - 58 i Mongolią 56. Polska z 39 znalazła się na dziewiątym miejscu. Punkty zdobyli reprezentanci 28 krajów na 50 startujących.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie