El. MŚ 2022: Brazylia z dziewiątą wygraną, Argentyna straciła punkty

Na wyjeździe Brazylia wygrała z Wenezuelą 3:1.

Brazylia odniosła dziewiąte z rzędu zwycięstwo w południowoamerykańskich kwalifikacjach do piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku. Na wyjeździe wygrała z Wenezuelą 3:1. Wicelider Argentyna - również w roli przyjezdnych - zremisowała z Paragwajem 0:0.

Wenezuelczycy objęli prowadzenie w 11. minucie po golu Erica Ramireza i ten wynik utrzymywał się przez następną godzinę. Dopiero w 71. minucie wyrównał Marquinhos. W końcówce o sukcesie "Canarinhos" przesądzili Gabriel Barbosa (85-karny) i Antony (90+5).

Argentyna nie zdobyła bramki pierwszy raz od czerwca 2019 roku, ale bezbramkowy remis z Paragwajem sprawił, że pozostała niepokonana - podobnie jak Brazylia - w el. MŚ w Katarze. Ponadto Argentyna rozegrała 23 mecze bez porażki pod wodzą trenera Lionela Scaloniego.

Jeśli chodzi o posiadanie piłki, faworyci mieli przewagę 70-30 proc. "Czasami jesteś lepszy, ale brakuje najważniejszego, czyli wyniku" - przyznał Scaloni.

W tabeli prowadzi Brazylia z kompletem 27 punktów, przed Argentyną 19 oraz Ekwadorem i Urugwajem - po 16.

Brazylia i Argentyna rozegrały po jednym meczu mniej od reszty stawki. To dlatego, że ich wrześniowe, bezpośrednie spotkanie w Sao Paulo zostało przerwane przez przedstawicieli brazylijskiej Narodowej Agencji Nadzoru Sanitarnego (Anvisa). Krótko po rozpoczęciu weszli na boisko w towarzystwie policji, ponieważ czterech piłkarzy gości nie dostosowało się do wymogów związanych z pandemią COVID-19.

W innych czwartkowych meczach Urugwaj zremisował z Kolumbią 0:0, Ekwador pokonał Boliwię 3:0, zaś Peru wygrało z Chile 2:0.

Ekwadorczycy potrzebowali zaledwie pięciu minut na strzelenie trzech bramek, między 14. a 17. na listę wpisali się: Michael Estrada i dwukrotnie Enner Valencia.

Na przyszłoroczny mundial zakwalifikują się cztery najlepsze zespoły tej strefy. Piąta o awans powalczy w barażu z przedstawicielem innego kontynentu.

Wyniki 10. kolejki:
Paragwaj - Argentyna 0:0

Urugwaj - Kolumbia 0:0

Wenezuela - Brazylia 1:3 (1:0)
Bramki: dla Wenezueli - Eric Ramirez (11); dla Brazylii - Marquinhos (71), Gabriel Barbosa (85-karny), Antony (90+5).

Ekwador - Boliwia 3:0 (1:0)
Bramki: Michael Estrada (14), Enner Valencia (17, 19).

Peru - Chile 2:0 (1:0)
Bramki: Christian Cueva (35), Sergio Pena (64).