ME w klasie Laser: Agata Barwińska wywalczyła złoto w Warnie

Inne
ME w klasie Laser: Agata Barwińska wywalczyła złoto w Warnie
fot. PAP/Adam Warżawa
Agata Barwińska.

Agata Barwińska została w Warnie mistrzynią Europy w żeglarskiej olimpijskiej klasie Laser Radial. Przed rokiem w Gdańsku była trzecia. Wśród mężczyzn w Laser Standard triumfował Brytyjczyk Michael Beckett, a najlepszy z biało-czerwonych - Jakub Rodziewicz - zajął 40. lokatę.

Barwińska (MOS SSW Iława) nie zaczęła regat najlepiej, zajmując w pierwszych trzech wyścigach 20., 8. i 13. miejsce, ale od czwartego startu pływała coraz lepiej i stopniowo odrabiała straty. Z pozostałych wyścigów dwa wygrała, w innych plasowała się w czołówce.

 

Zobacz także: Sportowe hity drugiego weekendu października w kanałach Polsatu

 

Drugą w klasyfikacji Holenderkę Maxime Jonker wyprzedziła o 20, a trzecia Greczynkę Vasileię Karachaliou, która w zeszłym roku na Zatoce Gdańskiej wywalczyła czwartą pozycję, o 26 punktów.

 

– Jestem bardzo szczęśliwa ze złotego medalu, ale też bardzo ważne jest to, że pływaliśmy w silnym wietrze. To nie są moje ulubione warunki, ale może teraz się to zmieni. Po zdobyciu w zeszłym roku brązowego krążka nie próżnowałam i nie spoczęłam na laurach. Nie zakwalifikowałam się co prawda na igrzyska, jednak ten czas poświęciłam na budowanie formy na mistrzostwa świata i Europy. To był rok intensywnej pracy z trenerem Jaredem Westem i całym zespołem – podkreśliła Barwińska.

 

23. lokata przypadła jej klubowej koleżance Wiktorii Gołębiowskiej, na starcie nie stanęła natomiast uczestniczka igrzysk w Tokio Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice).

 

W gronie 78 zawodniczek zabrakło także wielu liczących się żeglarek, na czele z tercetem medalistek olimpijskich: Dunką Anne-Marie Rindom, Szwedką Josefin Olsson i Holenderką Marit Bouwmeester, która w zeszłym roku w Gdańsku została mistrzynią Starego Kontynentu.

 

U mężczyzn w klasie Laser Standard ścigało się w Bułgarii 115 zawodników. Najlepszy okazał się ubiegłoroczny srebrny medalista Beckett, który wyprzedził czwartego w poprzednich ME Chorwata Filipa Jurisica i 10. Węgra Jonatana Vadnaiego.

 

Polacy sklasyfikowany zostali na dalszych pozycjach. Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin) był 40., 55. miejsce zajął Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk), 73. - Piotr Malinowski (MOS SSW), a 77. - Mikołaj Silny (SEJK Pogoń).

 

W tym roku żeglarze w klasie Laser rywalizować będą jeszcze w mistrzostwach świata – kobiety na początku grudnia w Al-Musannah w Omanie, a mężczyźni od 3 do 10 listopada w Barcelonie.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie