Matty Cash z polskim obywatelstwem! Debiut w reprezentacji już w listopadzie?

Piłka nożna
Matty Cash z polskim obywatelstwem! Debiut w reprezentacji już w listopadzie?
fot. PAP
Czy Matty Cash zadebiutuje w listopadowych meczach reprezentacji Polski?

We wtorek w Pałacu Prezydenckim Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł podpisał wniosek Matty'ego Casha o potwierdzenie polskiego obywatelstwa. To oznacza, że obrońca angielskiego Aston Villa już w listopadzie będzie mógł zagrać w reprezentacji Polski. Przyspieszenie w sprawie obywatelstwa 24-letniego zawodnika nastąpiło na skutek rozmów prezesa PZPN Cezarego Kuleszy z prezydentem Andrzejem Dudą.

– Gra w drużynie narodowej to nie tylko wielka odpowiedzialność, ale też coś dodatkowego, co bardzo trudno opisać słowami – podkreślił  selekcjoner Paulo Sousa, który zdecyduje o wysłaniu ewentualnego powołania dla obrońcy klubu z Birmingham. Kiedy Cash rozpoczął starania, by wkrótce doszło do tego momentu? Jak się okazuje, do przedstawicieli polskiej federacji odezwał się samodzielnie już kilka lat temu.

 

– Trzeba podkreślić, że to Matty zgłosił się do nas dwa-trzy lata temu. Wypełnił profil na www.polskaut.pl i trafił do naszej bazy zawodników – tłumaczy koordynator skautingu zagranicznego PZPN, Maciej Chorążyk. Cash był wtedy podstawowym graczem Nottingham Forest, występującego na poziomie Championship, a więc bezpośrednim zapleczu angielskiej Premier League.

 

– Nie ukrywam, że od razu zostało to dostrzeżone, bo jednak mówimy o zawodniku, który aspiruje już tylko do pierwszej reprezentacji. Można więc powiedzieć, że poprzez naszego skauta w Wielkiej Brytanii, Przemysława Soczyńskiego, jesteśmy z Mattym w kontakcie już od trzech lat – dodał.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Matty Cash podziękował prezesowi PZPN za pomoc i zabrał głos ws. debiutu w reprezentacji. Zrobił to... po polsku

 

Rodzina zawodnika podkreśla, że kwestia gry Matthew Casha w reprezentacji Polski pojawiała się w rozmowach już od kilkunastu lat, gdy żył jeszcze jego dziadek, pochodzący z północy naszego kraju Ryszard Tomaszewski. Fakt, że w tym przypadku nie jest konieczne nadanie lub przywrócenie obywatelstwa, lecz tylko jego potwierdzenie, zdecydowanie przyspieszył wszelkie niezbędne procedury.

 

– W rodzinie Cashów jest mnóstwo entuzjazmu – przyznał selekcjoner Paulo Sousa tuż po nieformalnym spotkaniu, do którego doszło w Londynie w minioną sobotę.

 

– Wygląda to tak, jakby czas dla nich biegł bardzo szybko. Chcą być z nami najszybciej jak to tylko możliwe po to, by Matty mógł pomagać naszej reprezentacji. Odkąd z nią pracuję, sam opowiadam niektórym chłopakom o uczuciach, jakie towarzyszyły mi przy występach w drużynie narodowej. To coś naprawdę wyjątkowego. Polska też mi pokazała, jak ludzie kochają piłkę nożną i jak utożsamiają się z każdym, kto reprezentuje kraj. Ważne, by umieć tę narodową dumę przełożyć na boisko – podkreślił selekcjoner Biało-Czerwonych.

 

– Trudno już zaprzeczać, że proces potwierdzania obywatelstwa Matty’ego zmierza ku końcowi. Myślę, że może to nastąpić szybciej, niż się spodziewamy – mówił jeszcze w sobotę Maciej Chorążyk i dodał po chwili: – Jednocześnie mam nadzieję, że wkrótce przyniesie to (powołanie Casha) efekty na prawym wahadle.

Najbliższe mecze reprezentacja Polski rozegra w ramach eliminacji mistrzostw świata. 12 listopada zmierzy się na wyjeździe z Andorą, natomiast trzy dni później podejmie Węgry na PGE Narodowym w Warszawie.

PN, laczynaspilka.pl
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Francja - Niemcy. Skrót meczu

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie