MP w łyżwiarstwie szybkim: Natalia Czerwonka i Marcin Bachanek obronili tytuły na 1500 m

Natalia Czerwonka

Natalia Czerwonka i Marcin Bachanek obronili w sobotę mistrzowskie tytuły na 1500 m w trwających w Tomaszowie Mazowieckim krajowym czempionacie w łyżwiarstwie szybkim na dystansach. Brąz na swoim koronnym dystansie wywalczył Zbigniew Bródka.

Dla najbardziej utytułowanej i doświadczonej z obecnych reprezentantek kraju to był pierwszy start w zawodach. 33-letnia zawodniczka Areny Tomaszów Maz. potwierdziła, że 1500 m wciąż pozostaje jej specjalnością na krajowym podwórku. Czerwonka obroniła tytuł w bardzo dobrym stylu, bo jako jedyna z blisko 40 zawodniczek złamała barierę 2 minut. Za nią - podobnie, jak przed rokiem - finiszowała Karolina Bosiek (Pilica Tomaszów Mazowiecki), a trzecia była 17-letnia Liwia Kubin (SNPTT 1907 Zakopane), która wcześniej zdobyła brąz na 3000 m.

Medalistka olimpijska z Soczi przyznała, że z powodu kontuzji do końca nie było pewne, czy wystąpi w tych zawodach i – jak dodała – wystartowała na środkach przeciwbólowych. - Wczoraj podjęłam decyzję, że chcę tego tytułu bronić. Ciężko było odpuścić, bo wszyscy szykowaliśmy się do tych zawodów. Na szczęście jest już lepiej i cieszę się, że siódmy raz z rzędu zdobyłam tytuł i w sumie już dziesiąty złoty medal mistrzostw Polski na tym dystansie. Można to uznać nawet za przypieczętowanie mojej kariery w Polsce, bo ze światem w Arenie Lodowej będziemy walczyć już za dwa tygodnie – podkreśliła Czerwonka.

Wśród mężczyzn ponownie zwyciężył Bachanek. 25-letni panczenista Stoczniowca Gdańsk i jego rywal z pary Jakub Piotrowski (Pilica Tomaszów Mazowiecki) wyprzedzili Bródkę (Błyskawica Domaniewice), który wrócił do ścigania się po ponaddwuletniej przerwie. Dla 37-letniego mistrza olimpijskiego z Soczi to drugi medal, w piątek zwyciężył w biegu masowym.

Bachanek nie ukrywał, że pokonanie Bródki na jego koronnym dystansie to duża satysfakcja. - Mistrz wrócił i pokazał, że potrafi jeździć. Jego wynik był bardzo dobry, ale udało się go pokonać. Dziś zrobiłem jeden z kroków, by zdobyć kwalifikację olimpijską do Pekinu. Następne będę na Pucharach Świata. Mam nadzieję, że na igrzyska pojedziemy razem ze Zbyszkiem – zaznaczył Bachanek.

W rozegranych w sobotę biegach drużynowych triumfowała żeńska ekipa AZS AWF Katowice oraz męska Stoczniowca Gdańsk.

Mistrzostwa Polski zakończą się w niedzielę, kiedy zaplanowano rywalizację na najdłuższych dystansach 5000 i 10 000 m oraz sprinty drużynowe. To pierwszy poważny sprawdzian formy reprezentantów kraju w sezonie olimpijskim. W Arenie Lodowej panczeniści walczą również o miejsce w kadrze na pierwsze zawody nowego cyklu Pucharu Świata, które również odbędą się w Tomaszowie Mazowieckim (12-14 listopada).

Transmisja zawodów Pucharu Świata z Tomaszowa Mazowieckiego (12.11 - 14.11) na sportowych antenach Polsatu.