Ludzie ze świata sportu pożegnani w minionych 12 miesiącach (LISTA)

Inne
Ludzie ze świata sportu pożegnani w minionych 12 miesiącach (LISTA)
fot. PAP

Przypominamy ludzi polskiego i światowego sportu, którzy zmarli w ciągu minionego roku. Odeszli m.in. Ryszard Szurkowski, Diego Maradona, Gerd Mueller, Wojciech Zabłocki, Paolo Rossi, Adam Musiał, Zygmunt Hanusik, Henryk Kukier, Zenon Plech i Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

LISTOPAD 2020

 

15.11. W wieku 72 lat zmarł Ray Clemence, były bramkarz piłkarskiej reprezentacji Anglii, Liverpoolu i Tottenhamu Hotspur. W drużynie narodowej wystąpił w 61 meczach w latach 1972-83, grał m.in. w mistrzostwach Europy we Włoszech w 1980 roku. Najdłużej był związany z Liverpoolem, w którego barwach rozegrał 470 spotkań (1967-81), zdobywając m.in. pięć tytułów mistrza kraju i trzy Puchary Europy (poprzednik Ligi Mistrzów) w 1977, 1978 i 1981 roku.

 

16.11. W wieku 81 lat zmarł słynny trener Edward Borysewicz. Od 1977 roku pracował w USA i doprowadził tamtejszych zawodników do medali mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. Wśród jego podopiecznych był Lance Armstrong. W latach 2005-07 był trenerem polskiej kadry kolarzy torowych.

 

18.11. W wieku 71 lata zmarł Adam Musiał, były znakomity piłkarz i trener, podstawowy zawodnik drużyny Kazimierza Górskiego, która w 1974 roku wywalczyła trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN, legenda Wisły Kraków.

 

24.11. W Warszawie zmarła w wieku 90 lat wybitna prawniczka i działaczka ruchu olimpijskiego, sędzia łyżwiarstwa figurowego i komentatorka telewizyjna Maria Zuchowicz. Jej specjalizacjami zawodowymi były prawo cywilne, rodzinne, gospodarcze i sportowe.

 

25.11. W wieku 60 lat zmarł uznawany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii Diego Armando Maradona. Przyczyną śmierci mistrza świata z 1986 roku i wicemistrza z 1990 był zawał serca. Zasłynął wspaniałymi umiejętnościami technicznymi, indywidualnymi akcjami, którymi przesądzał o losach meczów, ale i "ręką Boga" - jak nazwał sposób zdobycia gola w meczu z Anglią na mundialu w Meksyku. Grał w Boca Juniors, Barcelonie i Napoli, które z nim w składzie zdobyło jedyne dwa tytuły mistrza Włoch. Po zakończeniu kariery próbował sił jako trener, prowadził m.in. drużynę narodową Argentyny. Miał kłopoty zdrowotne spowodowane nadwagą i uzależnieniem od narkotyków. W ojczyźnie był ubóstwiany, dopracował się kościoła swojego imienia.

 

- W wieku 67 lat zmarł jeden z najwybitniejszych polskich żużlowców Zenon Plech. W dorobku "Super Zenona" były m.in. indywidualne wicemistrzostwo świata z Chorzowa z 1979 roku i wiele medali, w tym pięć złotych, mistrzostw kraju.

 

- W wieku 71 lat zmarł słynny francuski tenisista stołowy Jacques Secretin. Był wielokrotnym medalistą mistrzostw świata i Europy w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia.

 

MS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie