Władze światowej lekkoatletyki podtrzymały dyskwalifikację rosyjskiej federacji

Inne
Władze światowej lekkoatletyki podtrzymały dyskwalifikację rosyjskiej federacji
fot. PAP
Dyskwalifikacja dla Rosji podtrzymana

Władze światowej lekkoatletyki (World Athletics) potrzymały zakaz startów Rosji w największych imprezach. Zawodnicy z tego kraju będą nadal mogli rywalizować pod neutralną flagą, ale po uzyskaniu specjalnej zgody odpowiedniego organu do walki z dopingiem.

Kongres World Athletics podtrzymał dyskwalifikację rosyjskiej federacji stosunkiem głosów delegatów 126:18. Obrady odbywały się zdalnie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Szef ukraińskiej agencji antydopingowej zrezygnował z funkcji

 

Rosyjska federacja jest zawieszona w prawach członka World Athletics (wcześniej IAAF) od listopada 2015 roku w związku ze stosowaniem w tym kraju zorganizowanego dopingu.

 

Wniosek o przedłużenie sankcji złożyła specjalna komórka (Task Force), oceniająca postępy Rosji w walce z dopingiem. Szef komórki Rune Andersen przyznał w środę, że rosyjska federacja, na której czele od niedawna stoi Irina Priwałowa, działa w dobrym kierunku, ale jest jeszcze wiele do zrobienia.

 

Zawieszenie Rosjan było wielokrotnie przedłużane, ponieważ federacja tego kraju nie chciała współpracować z World Athletics i nie wdrażała zaleceń. Mimo wielu zmian, w igrzyskach w Tokio sportowcy z Rosji startowali tylko po uzyskaniu specjalnego pozwolenia oraz pod neutralną flagą. Tak też było w 2016 roku na poprzedniej olimpiadzie w Rio de Janeiro.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie