Bundesliga: Borussia Dortmund goni lidera

Borussia Dortmund pokonała VfB Stuttgart

Borussia Dortmund pokonała u siebie VfB Stuttgart 2:1 w 12. kolejce niemieckiej ekstraklasy piłkarskiej, dzięki czemu zbliżyła się na punkt do prowadzącego Bayernu Monachium. Lider przegrał w piątek z Augsburgiem 1:2 mimo 14. w sezonie gola Roberta Lewandowskiego.

Dortmundczykom nie było łatwo poradzić sobie z teoretycznie słabszym rywalem, który zajmuje dopiero 16. pozycję w tabeli, tj. trzecią od końca.

Gospodarze objęli prowadzenie w 56. minucie, kiedy do siatki trafił Holender Donyell Malen, ale w 63. znów był remis - na listę strzelców wpisał się Roberto Massimo. Dopiero w 85. o zwycięstwie BVB przesądził kapitan Marco Reus.

- To był dobry występ przeciwko silnej drużynie. Popełnialiśmy za dużo błędów mając piłkę, szczególnie w pierwszej połowie, ale to ważne zwycięstwo, które daje nam dużo pewności siebie i energii - podkreśli trener Borussii Marco Rose.

Dortmundczycy mają 27 punktów i depczą po piętach Bayernowi. Klub z Bawarii poniósł niespodziewaną porażkę z piętnastym w tabeli FC Augsburg.

- Dużo od siebie oczekujemy. Widzieliśmy wczorajszy wynik Bayernu, dziś spełniliśmy nasz obowiązek i wygraliśmy. Teraz jesteśmy na górze i chcemy tam zostać - dodał Rose.

Lewandowski wpisał się na listę strzelców w 38. minucie, pokonując Rafała Gikiewicza. Bayern w tym momencie przegrywał 0:2 po trafieniach Duńczyka Madsa Pedersena i Andre Hahna. W składzie gospodarzy był też Robert Gumny.

Była to 63. bramka Lewandowskiego w tym roku kalendarzowym - w meczach reprezentacji Polski zdobył ich 11, a pozostałe w barwach klubowych. Polak jest zdecydowanie najlepszym strzelcem na świecie w czołowych ligach.

Z kolei w Bundeslidze od początku kariery, w barwach Borussii Dortmund i Bayernu, Polak strzelił 291 goli w 362 meczach. W klasyfikacji wszech czasów tych rozgrywek lepszy od niego jest tylko Gerd Mueller - 365 w 427 występach.

W sobotę odbyły się także m.in. derby Berlina pomiędzy Unionem a Herthą na stadionie tego pierwszego. Zwyciężyli 2:0 gospodarze, w których kadrze meczowej zabrakło Tymoteusza Puchacza i Pawła Wszołka. W ekipie gości do 61. minuty grał Krzysztof Piątek, a w 71. na murawie pojawił się Dennis Jastrzembski.

Union awansował na piąte miejsce z 20 punktami. Hertha ma o siedem mniej i jest na 13. pozycji.