PlusLiga: Przerwana seria Indykpolu AZS Olsztyn! Mistrzowie Polski wygrali w Iławie

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla przerwali zwycięską serię olsztynian.

Indykpol AZS Olsztyn przegrał z Jastrzębskim Węglem 0:3 w meczu 10. kolejki PlusLigi. Mistrzowie Polski przerwali zwycięską serię rywali – siatkarze ze stolicy Warmii wygrali siedem poprzednich spotkań.

Po wyrównanym początku, w środkowej części premierowej partii wyraźną przewagę uzyskali jastrzębianie. Kluczowa dla losów seta okazała się punktowa seria od stanu 12:13 do 12:18 przy zagrywkach Trevora Clevenota. Gospodarze nie byli później w stanie odrobić tej straty. Jastrzębianie grali lepiej w ataku, dobrze prezentowali się też w polu serwisowym. Dwa ostatnie punkty dały im skuteczne ataki Jurija Gladyra ze środka (21:25).

Druga odsłona miała podobny scenariusz. Wyrównany początek, sporo ciekawych akcji, olsztynianie poprawili zagrywkę – efektownym asem (121 km/h) popisał się Karol Butryn (6:5) i tak do stanu 13:14. Później znów ton wydarzeniom na boisku nadawali goście, z dobrze dysponowanym Janem Hadravą na czele. Seta rozstrzygnęła na ich korzyść punktowa sekwencja 1–5, po której gospodarze przegrywali 14:19. Taką stratę, mając na przeciwko dobrze dysponowanego rywala, niezwykle ciężko odrobić. Goście kontrolowali więc sytuację. Hadrava wywalczył piłkę setową, a kropkę nad "i" postawił skutecznym atakiem Tomasz Fornal (18:25).

Trzecia odsłona od początku przebiegała pod dyktando gości (3:8, 7:14). Olsztynianie jeszcze zerwali się do walki, zmniejszyli punktowy dystans i trener Andrea Gardini przy stanie 10:14 poprosił o czas. Zrywy gospodarzy nie przyniosły jednak wymiernego efektu. Mistrzowie Polski spokojnie zmierzali po zwycięstwo. Rafał Szymura punktową zagrywką dał swej drużynie piłkę meczową (17:24), gospodarze jeszcze się bronili, ale zepsuty serwis zamknął to spotkanie (20:25).

Indykpol AZS Olsztyn – Jastrzębski Węgiel 0:3 (21:25, 18:25, 20:25)

Indykpol AZS: Jan Firlej, Torey DeFalco, Szymon Jakubiszak, Karol Butryn, Robbert Andringa, Mateusz Poręba – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Jan Król, Dawid Siwczyk. Trener: Marco Bonitta.
Jastrzębski Węgiel: Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Łukasz Wiśniewski, Jan Hadrava, Trevor Clevenot – Jakub Popiwczak (libero) oraz Rafał Szymura, Eemi Tervaportti. Trener: Andrea Gardini.

Najwięcej punktów: Mateusz Poręba (12), Torey DeFalco (10) – Indykpol AZS; Jan Hadrava (22), Trevor Clevenot (11), Tomasz Fornal (10) – Jastrzębski Węgiel. MVP: Jan Hadrava (18/32 = 56% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe + 2 bloki).

Trener Marco Bonitta nie mógł w tym meczu skorzystać z usług środkowego Taylora Averilla, który ma drobne problemy z kolanem. Nadal nie może grać irański przyjmujący Meisam Salehi.

Jastrzębski Węgiel odniósł ósme zwycięstwo w swym jedenastym meczu tego sezonu. Zajmuje drugie miejsce w tabeli, mając 26 punktów na koncie. Indykpol AZS Olsztyn zgromadził 20 oczek (7 zwycięstw – 3 porażki) i jest aktualnie na czwartej pozycji.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 10. kolejki PlusLigi:

2021-12-03: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – GKS Katowice 3:0 (25:18, 25:23, 25:19)
2021-12-04: Indykpol AZS Olsztyn – Jastrzębski Węgiel 0:3 (21:25, 18:25, 20:25)
2021-12-04: PGE Skra Bełchatów – MKS Ślepsk Malow Suwałki (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2021-12-05: Asseco Resovia – Trefl Gdańsk (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2021-12-05: LUK Lublin – Cerrad Enea Czarni Radom (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2021-12-05: Stal Nysa – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2021-12-06: Projekt Warszawa – Aluron CMC Warta Zawiercie (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).