PŚ w łyżwiarstwie szybkim: Odległe miejsca Polaków na długich dystansach

Polscy łyżwiarze szybcy zajęli odległe lokaty w rozegranych w nocy z piątku na sobotę biegach na długich dystansach w zawodach Pucharu Świata w Salt Lake City. Najlepsza z nich Natalia Czerwonka była siódma w grupie B na 3000 m.

Czerwonka uzyskała czas 4.04,222. Magdalena Czyszczoń zajęła 10. miejsce - 4.05,654. Najszybsza była Japonka Nana Takagi - 3.57,812.

Na 5000 m w grupie B mężczyzn pierwsze miejsce zajął Rosjanin Siergiej Trofimow - 6.08,648. Artur Janicki był 30. - 6.31,051, 35. Szymon Palka - 6.33,296 i 39. Mateusz Owczarek - 6.41,713.

Wcześniej w grupach A, bez biało-czerwonych, triumfowali reprezentant Szwecji Nils van der Poel z rekordem świata 6.01,566 oraz Holenderka Irene Schouten - 3.52,899.

Wydarzeniem dnia był rekord Polski Andżeliki Wójcik na 500 m - 37,031, który dał jej czwarte miejsce. Poprzedni rekord należał od lutego 2020 roku do Kai Ziomek i wynosił 37,79.

Ziomek zajęła 16. miejsce, ale udało jej się poprawić rekord życiowy - 37,745. Zwyciężyła Amerykanka Erin Jackson, osiągając czas 36,809 s.

Zawody w Salt Lake City potrwają do niedzieli i są przedostatnią szansą zdobycia kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Ostatnia okazja na ich wywalczenie będzie w przyszły weekend w Calgary.