Liga Mistrzów: Mateusz Rudyk piąty w keirinie, kraksa Alana Banaszka w Londynie

Mateusz Rudyk zajął piąte miejsce w keirinie, a Alan Banaszek upadł w wyścigu scratch.

Mateusz Rudyk zajął piąte miejsce w keirinie, a w sprincie odpadł w pierwszej rundzie w czwartych, ostatnich zawodach Ligi Mistrzów w kolarstwie torowym w Londynie. Startujący w konkurencjach średniodystansowych Alan Banaszek upadł w wyścigu scratch.

W sobotę w keirinie triumfował Niemiec Stefan Botticher przed Holendrem Harrie Lavreysenem, natomiast w sprincie kolejność była odwrotna.

W klasyfikacji łącznej, obejmującej po dwa starty w konkurencjach sprinterskich w czterech zawodach (wcześniej odbyły się rundy w Palma de Mallorca, Poniewieżu i w piątek w Londynie) triumfował Lavreysen przed Botticherem i Rosjaninem Michaiłem Jakowlewem. Rudyk zajął 13. miejsce w stawce 18 sprinterów.

Alan Banaszek, drugi w piątek na tym samym torze w wyścigu eliminacyjnym, upadł w scratchu, ale ukończył go na 15. miejscu. W eliminacyjnym był dziewiąty. Zwyciężyli Holender Roy Eefting (scratch) i Portugalczyk Iuri Leitao (eliminacyjny), ale w klasyfikacji łącznej pierwszy był Amerykanin Gavin Hoover, wyprzedzając Hiszpana Sebastiana Morę i Nowozelandczyka Corbina Stronga. Polak zajął 10. miejsce.

Na średnim dystansie kobiet zwycięstwa w sobotę odniosły Japonka Yumi Kajihara (scratch) i Brytyjka Katie Archibald (wyścig eliminacyjny), która triumfowała również w całym cyklu. Karolina Karasiewicz zajęła odpowiednio 15. oraz 18. miejsce. W klasyfikacji łącznej została sklasyfikowana na 15. pozycji, wyprzedzając trzy rywalki.

W konkurencjach sprinterskich kobiet triumfowały Niemka Emma Hinze (sprint), najlepsza również w klasyfikacji generalnej, oraz Ukrainka Olena Starikowa (keirin). W stawce 18 zaproszonych zawodniczek nie było Polek.

Sobotnie zawody były jednocześnie ostatnimi w karierze kilku gwiazd tej dyscypliny sportu. Z publicznością pożegnali się Brytyjczyk Ed Clancy, Holenderka Kirsten Wild i Niemiec Maximilian Levy.

Pierwsza edycja Ligi Mistrzów w kolarstwie torowym miała składać się z sześciu zawodów, ale odwołano pierwsze w Saint-Quentin-en-Yvelines pod Paryżem, gdzie tamtejszy welodrom przekształcono w centrum szczepień, oraz ostatnie, które miały się odbyć 11 grudnia w Tel Awiwie. Izraelczycy wycofali się z powodu trudnej sytuacji epidemicznej.