PlusLiga: Podział punktów w starciu GKS – Projekt

W spotkaniu 11. kolejki PlusLigi siatkarze GKS Katowice przegrali z Projektem Warszawa 2:3. Gospodarze prowadzili 2:1 po trzech setach starcia z ekipą ze stolicy, w dwóch kolejnych odsłonach górą byli jednak podopieczni trenera Andrei Anastasiego.

Po wyrównanym początku pierwszego seta, w środkowej części przewagę uzyskał GKS. Pomogły w tym punktowe zagrywki Jakuba Jarosza (15:13) i Gonzalo Quirogi (17:14). Goście odrobili straty – po ataku Piotra Nowakowskiego było 20:20. Końcówka przebiegła jednak po myśli siatkarzy z Katowic, którzy wygrali trzy ostatnie akcje (25:21). Dwa skuteczne ataki Quirogi przedzielił punktowy blok.

Druga odsłona znów przyniosła wyrównany początek. Przewagę uzyskali siatkarze Projektu (9:12), gospodarze odrobili straty (13:13), ale od tego momentu inicjatywa przeszła na stronę drużyny ze stolicy. W końcówce goście utrzymali przewagę, a ostatnie punkty przyniosły im skuteczne ataki Michała Superlaka (21:24) i Nowakowskiego (22:25).

Trzecia partia dla Katowic. Gospodarze uzyskali przewagę w środkowej części seta, gdy popisali się punktową serią od 15:15 do 19:15, zwieńczoną skutecznym atakiem Jarosza. W końcówce przyjezdni popełnili kilka błędów i nie byli już w stanie odrobić strat. Piotr Hain ustalił wynik tej partii na 25:20.

W czwartej odsłonie znów do głosu doszli siatkarze Projektu. Ta część meczu nie miała wielkiej historii. Skutecznie grający w ataku goście bardzo szybko uzyskali znaczącą przewagę (3:8), która na przestrzeni seta nie była zagrożona (11:16,14:20). Spokojnie zmierzali po zwycięstwo, które stało się faktem po skutecznym ataku Bartosza Kwolka (18:25).

Zwycięzcę meczu wyłonił więc tie-break. Przewagę na początku uzyskał Projekt. Gospodarze odrobili straty, ale przy zmianie stron minimalną przewagę miała ekipa ze stolicy. Po punktowym bloku Andrzeja Wrony było 7:8. W końcówce goście nadawali ton wydarzeniom na boisku. Po serii trzech punktowych bloków było 8:13, a w kolejnej akcji skuteczny atak Jana Fornala oznaczał piłkę meczową. Również Fornal zakończył ostatnią akcję tego meczu (9:15).

Skrót meczu GKS – Projekt:

Najwięcej punktów: Jakub Jarosz (23), Tomas Rousseaux (14), Gonzalo Quiroga (14) – GKS; Michał Superlak (27), Piotr Nowakowski (14), Bartosz Kwolek (13), Andrzej Wrona (12) – Projekt. Dominacja gości w bloku (7–21, 8 punktów Nowakowski). MVP: Michał Superlak (25/45 = 56% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 1 blok).

Projekt Warszawa wygrał dziewięć z dwunastu spotkań (czwarte z rzędu) i zajmuje z 26 punktami na koncie trzecie miejsce w tabeli. GKS, który poniósł siódmą porażkę, jest dziesiąty i ma 11 punktów.

GKS Katowice – Projekt Warszawa 2:3 (25:21, 22:25, 25:20, 18:25, 9:15)

GKS: Gonzalo Quiroga, Piotr Hain, Micah Ma'a, Tomas Rousseaux, Kamil Drzazga, Jakub Jarosz – Bartosz Mariański (libero) oraz Damian Domagała, Damian Kogut, Jakub Nowosielski, Jakub Lewandowski. Trener: Grzegorz Słaby.
Projekt: Angel Trinidad De Haro, Igor Grobelny, Piotr Nowakowski, Michał Superlak, Bartosz Kwolek, Andrzej Wrona – Damian Wojtaszek (libero) oraz Jay Blankenau, Mateusz Janikowski, Jan Fornal. Trener: Andrea Anastasi.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 11. kolejki PlusLigi:

2021-12-10: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Indykpol AZS Olsztyn 3:0 (25:23, 25:20, 25:16)
2021-12-11: Cuprum Lubin – Jastrzębski Węgiel 0:3 (28:30, 18:25, 17:25)
2021-12-11: Cerrad Enea Czarni Radom – Stal Nysa 3:1 (25:18, 21:25, 25:23, 25:21)
2021-12-12: GKS Katowice – Projekt Warszawa 2:3 (25:21, 22:25, 25:20, 18:25, 9:15)
2021-12-12: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Asseco Resovia (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2021-12-12: Trefl Gdańsk – LUK Lublin (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2021-12-13: Aluron CMC Warta Zawiercie – PGE Skra Bełchatów (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).