Turniej Czterech Skoczni w Ga-Pa: Piotr Żyła piąty w kwalifikacjach

Piotr Żyła najlepszy z Polaków.

Piotr Żyła zajął piąte miejsce w kwalifikacjach do konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Ga-Pa. Pozostali Polacy również awansowali do konkursu głównego. Najdalej w kwalifikacjach skoczył Markus Eisenbichler.

Eisenbichler skoczył w dość niekorzystnych warunkach 137 m, wyprzedzając Japończyka Ryoyu Kobayashiego (134 m) i Niemca Karla Geigera (135,5).

Wynik piątego Żyły to 138,5 m, uzyskany w lepszych warunkach od czołówki. Stoch zajął 16. miejsce (131,5 m), Kubacki - 24. (126,5 m), Wąsek - 29. (129,5 m), Stękała - 41. (128 m), a Wolny był 43. (123,5 m).

Odpadł m.in. utytułowany Austriak Stefan Kraft, który zajął 59. lokatę (119,5 m).

Rywalem Żyły będzie w sobotę Niemiec Felix Hoffmann, Stocha - Japończyk Daiki Ito, Kubackiego - czołowy norweski skoczek, wicelider turnieju Halvor Egner Granerud. Wąsek zmierzy się z Austriakiem Philippem Aschenwaldem, Stękała ze Szwajcarem Kilianem Peierem, a Wolny - z Austriakiem Manuelem Fettnerem.

Początek noworocznego konkursu w Ga-Pa o godz. 14.

W TCS skoczkowie rywalizują w parach. Do drugiej serii awansuje 25 zwycięzców tych pojedynków oraz pięciu tzw. szczęśliwych przegranych.

W pierwszych zawodach cyklu - w środę w Oberstdorfie - najlepszy okazał się Ryoyu Kobayashi. Jedyny z Polaków w finałowej serii, Dawid Kubacki, zajął wówczas 28. miejsce.