PŚ w bobslejach: Triumf Gajtiukiewicza, pierwsza w sezonie porażka Friedricha

To nie był dobry konkurs w wykonaniu Francesco Friedricha.

Rosyjska załoga, z pilotem Rostisławem Gajtiukiewiczem, wygrała noworoczne zawody Pucharu Świata dwójek bobslejowych w łotewskiej Siguldzie. Dopiero 12. miejsce zajął Niemiec Francesco Friedrich, dotychczas niepokonany w tym sezonie.

Gajtiukiewicz wyprzedził o 0,10 s Amerykanina Bradleya Halla oraz o 0,17 s Austriaka Benjamina Maiera. Friedrich, któremu towarzyszył Alexander Schueller, stracił do zwycięzcy 0,61 s. Polacy nie startowali.

Friedrich wcześniej w tym sezonie wygrał wszystkie zawody w dwójkach i czwórkach, a łącznie był niepokonany w 22 kolejnych startach. Po dotarciu do mety flagowej załogi trener reprezentacji Niemiec Rene Spies aż złapał się za głowę.

"Myśleliśmy, że po dobrych stratach, które na tym torze są szczególnie ważne, wszystko mamy pod kontrolą, ale popełniliśmy błędy w dalszej części przejazdu. Wydawało się, że poprawiliśmy tor jazdy w drugiej próbie, jednak to również nie zafunkcjonowało" - przyznał Friedrich, podwójny mistrz olimpijski z Pjongczangu oraz 13-krotny mistrz globu.

W klasyfikacji generalnej PŚ po pięciu z ośmiu zawodów prowadzi Friedrich z dorobkiem 1028 punktów. Drugi jest Gajtiukiewicz - 969, a trzeci Kanadyjczyk Justin Kripps - 960.