Rajd Dakar: Sukces braci Goczałów w prologu

Moto
Rajd Dakar: Sukces braci Goczałów w prologu
fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
Odcinek specjalny etapu 1A z Dżuddy do Hail liczył zaledwie 19 kilometrów.

Marek Goczał z Łukaszem Łaskawcem wygrali prolog Rajdu Dakar w kategorii lekkich pojazdów UTV. Drugie miejsce zajęli Michał Goczał z Szymonem Gospodarczykiem, a na piątej pozycji uplasowali się Aron Domżała i Maciej Marton.

Odcinek specjalny etapu 1A z Dżuddy do Hail liczył zaledwie 19 kilometrów. Marek Goczał pilotowany przez Łaskawca pokonał brata o 14 sekund. Domżała i Marton stracili do zwycięskiej załogi 45 sekund.

 

Zobacz także: Ostatnie przygotowania przed startem

 

Polskie załogi już na początku rajdu potwierdziły, że są faworytami tej cieszącej się coraz większą popularnością klasy. Już przed rokiem tylko kłopoty sprzętowe pozbawiły końcowego zwycięstwa Domżałę i Martona, z bardzo dobrej strony zaprezentowali się także bracia Goczałowie.

 

30-letni Marek i o 16 lat starszy Michał tworzą team Cobant Energylandia. Planują, że w 2023 roku w Dakarze wystartuje także syn Marka - Eryk.

 

„Tworzymy sportową rodzinę i naszym największym marzeniem jest całe Dakarowe podium Goczałów” – mówił przed rajdem Marek.

 

Przed ubiegłorocznym debiutem Michał, który pierwszego quada dostał od brata, gdy miał pięć lat, podkreślał, że ma trzy cele: wystartować w Dakarze, ukończyć Dakar i wygrać Dakar. Dwa pierwsze już zrealizował i jest na dobrej drodze do urzeczywistnienia najbardziej ambitnego.

 

Obaj mają doświadczonych pilotów. Łaskawiec był w 2011 roku trzeci w Dakarze w kategorii quadów, a Gospodarczyk w 2018 roku zajął także trzecie miejsce w UTV u boku francuskiego kierowcy Claude’a Fourniera.

 

W „królewskiej” klasie samochodów Jakub Przygoński z niemieckim pilotem Timo Gottschalkiem (Mini) zajęli dziewiąte miejsce. Najlepszy był startujący po raz 18. w Rajdzie Dakar Katarczyk Nasser Al-Attiyah (Toyota).

 

Drugi czas uzyskał Hiszpan Carlos Sainz w Audi z elektrycznym napędem. Ta prototypowa konstrukcja wykorzystująca do ładowania baterii silnik benzynowy wzbudza wielkie zainteresowanie. Przeważają opinie, że nowatorskie auta niemieckiego koncernu mogą mieć duże problemy z ukończeniem tak morderczego rajdu, ale na pierwszym krótkim odcinku specjalnym spisały się bardzo przyzwoicie.

 

Przygoński prowadzący sprawdzone Mini z napędem na tylne koła stracił do Al-Attiyaha niewiele ponad minutę.

 

W rywalizacji motocyklistów Maciej Giemza (Husqvarna) występ w swoim piątym Dakarze rozpoczął od 18. miejsca. Zgodnie z przewidywaniami przed nim uplasowali się przede wszystkim zawodnicy z teamów fabrycznych. Najszybszy był Australijczyk Daniel Sanders (Gas Gas), który o minutę wyprzedził Chilijczyka Pablo Quintanillę (Honda) i o 1.55 Rossa Brancha z Botswany (Yamaha).

 

Zawodnik Orlen Teamu stracił do zwycięzcy sześć minut. Bardzo dobrze pojechał drugi polski motocyklista 20-letni Konrad Dąbrowski (KTM), syn wielokrotnego uczestnika Dakaru - Marka. Przed rokiem w debiucie zajął 28. miejsce, będąc najmłodszym w historii motocyklistą, który ukończył ten wyczerpujący rajd. W sobotę uzyskał 29. czas.

 

Motocykle były kategorią rywalizującą według innych zasad niż pozostałe. Uzyskane czasy ustalają kolejność startu czołowej „15” w niedzielę.

 

W kategorii quadów Kamil Wiśniewski (Yamaha) był szósty, ze stratą blisko siedmiu minut do broniącego tytułu Argentyńczyka Manuela Andujara (Yamaha).

 

W niedzielę odbędzie się zasadnicza część pierwszego etapu ze startem i metą w Hail. Trasa liczy 546 km, z czego 334 to odcinek specjalny.

 

Wyniki prologu (etapu 1A):

samochody:
1. Nasser Al-Attiyah (Katar/Toyota)   10.56 
2. Carlos Sainz (Hiszpania/Audi) strata 0.12 
3. Brian Baragwanath (RPA/Century)    0.36 
… 
9. Jakub Przygoński (Polska/Mini)    1.01

motocykle:
1. Daniel Sanders (Australia/Gas Gas) 
2. Pablo Quintanilla (Chile/Honda)  strata 1.00 
3. Ross Branch (Botswana/Yamaha)       1.55 
… 
18. Maciej Giemza (Polska/Husqvarna)     6.00 
29. Konrad Dąbrowski (Polska/KTM)      10.05

pojazdy UTV:
1. Marek Goczał, Łukasz Łaskawiec (Polska)   13.22 
2. Michał Goczał, Szymon Gospodarczyk (Polska)  0.14 
3. Rodrigo Luppi De Oliveira, Maykel (Brazylia) 0.18 
… 
5. Aron Domżała, Maciej Marton (Polska)     0.45.
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie